Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytania dotyczą: I. Nawiązania stosunku pracy tj. zatrudnienia nauczycieli ze stopniem awansu zawodowego: mianowany i dyplomowany. 1. Czy można zatrudniać w/w osoby na czas określony (jeśli tak, to ile umów)?, 2. Po umowie na czas określony powinno się zawrzeć NOWĄ umowę poprzez mianowanie czy przekształcić umowę na czas określony na mianowanie (z jaką datą? ostatniego dnia umowy na czas określony)?, 3. Jak postąpić z osobami, które są mianowane/dyplomowane i mają umowy na czas nieokreślony (nieprzekształcone). Jeśli należy je przekształcić, to z jaką datą (uzyskania stopnia awansu mimo, że było to np. kilka lat temu)?; II. Rozwiązania umowy o pracę przez nauczyciela ze stopniem awansu zawodowego mianowany/dyplomowany lub przez pracodawcę: 1. Jaki jest okres wypowiedzenia (czy ma znaczenia fakt tego czy stosunek pracy nawiązany jest umową na czas nieokreślony czy poprzez mianowanie?) obowiązujący nauczyciela chcącego rozwiązać stosunek pracy i w jakich terminach (okresach roku szkolnego) może być złożone wypowiedzenie., 2. Czy wyłącznie nauczyciel może wypowiedzieć umowę?
W samorządowej jednostce oświatowej można zatrudniać nauczycieli mianowanych i dyplomowanych tak długo i tyle razy, ile trwa potrzeba zatrudnienia takich nauczycieli na zastępstwo albo istnieją potrzeby wynikające z organizacji nauczania (art. 10 ust. 7 KN). Umowa na czas określony rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta (art. 30 § 1 pkt 3 KP). W związku z tym, jeśli zakończy się trwanie jednej terminowej umowy, a nadal istnieją warunki z art. 10 ust. 7 KN, należy zawrzeć umowę na czas określony. Jeśli natomiast po rozwiązaniu terminowej umowy w placówce zaistnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony najwcześniej od następnego dnia po rozwiązaniu poprzedniej umowy, nauczyciela należy zatrudnić na pełen etat na podstawie mianowania (art. 10 ust. 5 KN) albo na część etatu na umowę o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 6 KN). W przypadku, gdy w czasie umowy terminowej zaistnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony albo nauczyciel podczas umowy o pracę uzyskał co najmniej stopień awansu nauczyciela mianowanego, na podstawie art. 10 ust. 5a i 5b KN dyrektor ma obowiązek stwierdzenia przekształcenia podstawy prawnej zatrudnienia na mianowanie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiła możliwość nieterminowego zatrudnienia lub uzyskania stopnia awansu. Takie pisemne stwierdzenie może nastąpić aktualnie ze wskazaniem wstecznej daty, od której nauczyciel jest zatrudniony przez mianowanie.
Odnośnie rozwiązania stosunku pracy przez mianowanie, nauczyciel może złożyć 3-miesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 23 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 KN). Natomiast pracodawca może wypowiedzieć stosunek pracy tylko w przypadkach enumeratywnie wymienionych w KN: za 3- miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem roku szkolnego z przyczyn organizacyjnych wymienionych w art. 20 ust. 1 KN; za 3-miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem również w trakcie roku szkolnego z powodu negatywnej oceny pracy (art. 23 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 pkt 5 KN). Nauczycie zatrudniony na część etatu na umowę na czas nieokreślony może otrzymać albo złożyć 3-miesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego oraz pracodawca może go zwolnić za 3-miesięcznym wypowiedzeniem także w trakcie roku szkolnego z powodu negatywnej oceny pracy (art. 27 ust. 1 i 3 KN). Z kolei wypowiedzenie terminowej umowy (zawartej zgodnie z art. 10 ust. 7 KN) następuje na zasadach i z okresem wypowiedzenia określonym dla ogółu pracowników w art. 36 KP, a więc również w trakcie roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakich sytuacjach dyrektor szkoły sporządza zarządzenie i kończy je zapisem " zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia", "zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania" ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, który uczył w gimnazjum od 18 maja 2016 roku do dnia dzisiejszego przebywa na urlopach macierzyńskich i rodzicielskich (Pani urodziła w tym czasie dwoje dzieci) łącznie udzielono w/w urlopów do dnia 23 października 2018 roku. Zgodnie z Reforma w Oświacie zlikwidowano jest w naszej szkole gimnazjum- obecnie jest jedynie jedna trzecia kl. gimnazjum i osiem klas szkoły Podstawowej. Jak wynika z powyższego dla nauczyciela, który wróci z urlopów 23 października 2018 roku nie ma godzin lekcyjnych. Bardzo prosze o informacje jak rozwiązać z w/w nauczycielem umowę o pracę. Nauczyciel jest nauczycielem kontraktowym i umowę ma na czas nieokreślony. Bardzo prosze o dokładne wyjaśnienie i podanie podstawy prawnej.
- Czy w związku ze zmianami w KN od 1.09. 2018 r. można w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie zatrudniać nauczycieli na umowę -zlecenie (w szkole nie obowiązuje KN tylko KP)?
- Czy decyzje administracyjne dyrektora szkoły takie jak: nadanie aktów nauczyciela kontraktowego, odroczenia obowiązku szkolnego, wcześniejsze przyjecie dzieci do szkoły itd. należy opatrzyć okrągłą pieczęcią urzędową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie o ocenę pracy nauczyciela. W prawie mówi się, że nauczyciel zostaje zapoznany z projektem oceny swojej pracy. Co oznacza słowo zapoznany? Jest mu odczytane i może zabrać ze sobą kwitując datą? Czy w przypadku gdy nie dostarczy swoich uwag w przeciągu 3 dni uważamy, że ich nie ma?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe