Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytania dotyczą lekcji wychowania fizycznego w szkole ponadgimnazjalnej: 1. Czy nauczyciel może postawić ocenę niedostateczną uczniowi za brak stroju sportowego na lekcji? 2. Czy uczeń nieprzebrany w strój sportowy (uczeń ubrany np. w jeansy, a nie w spodnie dresowe) ma prawo do wykonywania ćwiczeń fizycznych na lekcji wychowania fizycznego? 3. Czy są jakieś ogólnie przyjęte kryteria, które definiują strój jako sportowy, pozwalający na aktywny udział w lekcjach wychowania fizycznego?
Obowiązujące przepisy nie regulują zagadnienia stawiania ocen z konkretnych przedmiotów. Zagadnienie ocen z wychowania fizycznego normuje wewnątrzszkolny system oceniania zawarty w statucie i to od jego treści w konkretnej szkole zależy, czy na ocenę bieżącą z wychowania fizycznego ma wpływ brak stroju – art. 44b ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2018 r., poz. 1457 ze zm. O możliwości wykonywania niektórych lub wszystkich ćwiczeń przez ucznia nieposiadającego stroju typowego do ćwiczeń sportowych decyduje nauczyciel wychowania fizycznego jako osoba odpowiedzialna za bezpieczny udział ucznia w zajęciach – art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Przepisy oświatowe nie definiują takiego stroju, natomiast wytyczne co do ubioru na zajęcia wychowania fizycznego może zawierać statut – art. 99 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy program wychowawczy i profilaktyczny powinny być połączone w jeden program wychowawczy?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest procedura wprowadzania zmian do statutu szkoły?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację, jakie uchwały powinny być podjęte w przedszkolu publicznym. (Poza wymienionymi: 1.zatwierdzenia planu nadzoru na rok szkolny 2017/2018; 2.w sprawie opiniowania projektu organizacyjnego przedszkola na rok szkolny 2017/2018.; 3. sprawie zatwierdzenia Programów nauczania w przedszkolu Samorządowym; 4. W sprawie zatwierdzenia ramowego rozkładu dnia w przedszkolu obowiązujący w roku szkolnym 2017/2018; 5. Przydziału nauczycielom stałych dodatkowych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego w roku szkolnym 2017/2018; 6. W sprawie nagrody dyrektora dla pracowników przedszkola; 7. zatwierdzenia planu nadzoru na rok szkolny 2017/2018; 8. W sprawie innowacji pedagogicznej; 9. W sprawie planu doskonalenia nauczycieli; 10. w sprawie projektu planu finansowego na rok 2018).
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór uchwały dla Rady Rodziców wprowadzajęcej nowy Regulamiun działania Rady Rodziców
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń który nie zdał w 3 klasie (liceum) i nie mógł przystąpić do matury, a później zdał poprawkę w sierpniu może przychodzić na część zajęć z obecną klasą trzecią. Napisał podanie że chciałby uczęszczać na część zajęć jako wolny słuchacz. Nie jest on już uczniem naszej szkoły gdyż zdał poprawkę w sierpniu i ukończył ją z wynikiem pozytywnym. Ale byłoby mu łatwiej przygotować się do matury gdyby mógł uczęszczać na tego typu zajęcia. Proszę o odpowiedź czy mogę mu to umożliwić.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe