Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytania dotyczące zatrudnienia po wejściu w życie ustawy „ standardy ochrony małoletnich” - czy zasady dotyczące zatrudnienia pracowników wg nowej ustawy dotyczą nowych pracowników czy starych tj zatrudnionych przed 15.02.24r.? Kto wg standardow ochrony małoletnich opłaca zaświadczenie o niekaralności ( czy jest to obowiązek pracownika dostarczyć zaświadczenie czy pracodawca musi pozyskać czyli zapłacić za zaświadczenie o niekaralności? Czy starzy pracownicy ( umowa przed 15.02.24) muszą przedstawić nowe zaświadczenia o niekaralności?oraz czy trzeba na nowo weryfikować ich w rejestrze przestępstw seksualnych oraz crod? Jak traktować osoby dochodzące np. pielęgniarka. Nie jest zatrudniona w szkole jednak ma kontakt z dziećmi. Czy musi mieć niekaralność i musi być zweryfikowana w rejestrze przestępstw seksualnych? Jak traktować osoby zatrudnione na umowę zlecenie np. sprzątaczka? Czy musi mieć niekaralność i weryfikacje w rejestrze przestępstw seksualnych?
1. Generalnie przepisy posługują się sformułowaniem- kandydata do pracy, ale również osoba dopuszczona do pracy z dziećmi. W mojej opinii dotyczy to nie tylko nowo przyjętych pracowników, ale każdego pracownika, który po 15.02 zostaje dopuszczony do pracy z dziećmi.
Wynika to np. z art. 21 ust. 1 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.)- przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności, ciążą obowiązki określone w ust. 2-8.
2. Obowiązkiem pracownika (i kandydata do pracy) jest przedstawienie zaświadczenia o niekaralności, zgodnie z art. 21 ust. 1 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. Zm.). Przepis ten stanowi, że przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności, ciążą obowiązki określone w ust. 2-8.
Pracodawca nie musi opłacać takiego zaświadczenia.
3. Moim zdaniem tak właśnie należy interpretować przepis art. art. 21 ust. 1 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.), zgodnie z którym przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności, ciążą obowiązki określone w ust. 2-8.
Przepis wprost wskazuje kandydatów do pracy, ale także te osoby, które zostaną dopuszczone do pracy z dziećmi (co może oznaczać już zatrudnionych pracowników).
4. Tak, bowiem zgodnie z art. art. 21 ust. 1 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.) przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi na pracodawcy lub innym organizatorze takiej działalności oraz na osobie, z którą ma być nawiązany stosunek pracy lub która ma być dopuszczona do takiej działalności, ciążą obowiązki określone w ust. 2-8.
Z racji możliwości kontaktu pracowników, w tym niepedagogicznych z małoletnimi uczniami, osoby te powinny zostać sprawdzone przez dyrektora przed przyjęciem do pracy, ponieważ co do zasady ich praca ma związek z edukacją, wychowaniem i opieką nad małoletnimi.Wyjątkowo, jeżeli istnieje pewność, że z uwagi na zakres obowiązków na danym stanowisku jakiś pracownik niepedagogiczny nie będzie miał styczności z uczniami, nie dokonuje się sprawdzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W roku szkolnym 2020/2021 uczeń klasy III technikum wg podstawy programowej z 2017 r. otrzymał z przedmiotu usługi dodatkowe w hotelarstwie ocenę niedostateczną. Nie była to jedyna ocena niedostateczna, w związku z tym uczeń powtarza klasę. Przedmiot ten wg wcześniejszego planu nauczania miał kontynuować w klasie IV. Teraz uczeń realizuje nową podstawę programową z 2019 r., a w jego planie nauczania przedmiot usługi dodatkowe zakończył się w klasie I. Czy w związku z tym uczeń może zdawać egzamin klasyfikacyjny, ponieważ nie zrealizował całej podstawy programowej? Miał umożliwione przez nauczyciela uzupełnienie materiału.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor samowolnie (jednoosobowo) może zmienić zgłoszone przez nauczyciela i zaopiniowane pozytywnie przez RP materiały edukacyjne (ćwiczenia) w roku szkolnym 2015/16 i 2016/17?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 12 listopada 2010r.– piątek po11.11. 2010r. czwartek - zajęcia opiekuńczo -wychowawcze- sport dla wszystkich – rozgrywki w siatkówkę na sali sportowej
22 grudnia 2010r.– środa przed świętami Bożego Narodzenia - zajęcia opiekuńczo -wychowawcze- wigilia szkolna
7 stycznia 2011r. – piątek po 6.01.2011r. czwartek po święcie Trzech Króli - zajęcia opiekuńczo –wychowawcze – organizacja Orkiestry Wielkiej Pomocy Jurka Owsiaka
2 maja 2011r.– poniedziałek przed 3.05.2011r. wtorek 3 Maja - zajęcia opiekuńczo -wychowawcze- Festiwal Projektów Szkolnych klas IIa i IIb
12-13-14 kwietnia – wtorek, środa, czwartek 2011r. – egzaminy gimnazjalne - zajęcia opiekuńczo –wychowawcze na świetlicy szkolnej z pedagogagmi
24 czerwca – piątek po 23.06.2010r. czwartek – Boże Ciało – obligatoryjnie
Czy prawidłowo ustaliłem dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy Stowarzyszenie jako organ prowadzący szkołę podstawową, przedszkole i punk przedszkolny może wnioskować do JST o utworzenie od 1 września 2015 dla tych trzech podmiotów zespołu szkolno przedszkolnego, pomimo wskazanego w ustawie terminu tworzenia zespołów dopiero z dniem 1 września 2016, i pomimo faktu, iż punkt przedszkolny w zasadzie przedszkolem nie jest?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam dwie klasy II SP w których jest po 12 uczniów (klasy miały więcej uczniów, ale w wyniku migracji rodziców został stan obecny). Organ Prowadzący zadał pytanie, czy w ramach szukania oszczędności można je połączyć w jeden oddział między drugą a trzecią klasą. Mam wątpliwości, bo dla dobra dzieci chyba zasadne będzie połączenie ich przed klasą czwartą po zakończonym pierwszym etapie edukacyjnym, ale ważne też są finanse. Proszę o poradę prawną, która pozwoli podjąć właściwą decyzję.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe