Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2020 r. Nauczyciel zatrudniony w szkole od kilku lat od 1.01.2020 r. do 31.08.2020 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Z dniem 1.09.2020 r. wrócił do wykonywania pracy. Czy należy mu się 13-tka za 2020 r.? Czy może mieć w tym przypadku znaczenie fakt, że szkoła od 1.09.2020 r. weszła w skład zespołu szkolno-przedszkolnego?
Kontynuowanie zatrudnienia w zespole szkolno-przedszkolnym, w którego skład weszła szkoła będąca dotychczasowym pracodawcą nauczyciela, nie jest równoznaczne z nawiązaniem nowego stosunku pracy nauczyciela w zespole; nauczyciela przejął zespół od szkoły jako poprzedniego pracodawcy – art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 910 w zw. z art. 231 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. W takiej sytuacji do nauczyciela nie ma zastosowanie wyjątek z art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1872), zgodnie z którym do otrzymania trzynastki nie jest wymagane przepracowanie 6 miesięcy w roku w razie nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły (od dnia 1 września lub od pierwszego dnia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym). Skoro nauczyciel w 2020 r. przez cały rok miał nawiązany jeden stosunek pracy, zresztą trwający już od kilku lat, a jednocześnie nie przepracował efektywnie 6 miesięcy w tamtym roku z powodu przebywania na urlopie bezpłatnym, to nie nabył prawa do trzynastki za 2020 r. (art. 2 ust. 2 ww. ustawy, art. 174 § 2 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakiej wysokości należy wypłacić zaległą odprawę emerytalną nauczycielowi, który przeszedł na emeryturę 28 sierpnia 2017 roku i zaraz podjął zatrudnienie w tej samej placówce? Czy powinna być naliczona wg zarobków z sierpnia 2017 roku czy aktualnych grudzień 2021?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 10 godz na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze otrzymał 3 - miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę na podstawie art. 27 KN (ukończenie przez uczennicę 25lat). Czy nauczycielowi należy się odprawa w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę?
- Ile dni urlopu i ile godzin należy się nauczycielowi religii pracującemu w przedszkolu na 2/22 etatu. Pracuje 2 dni w tygodniu po 1 godzinie.
- Witam serdecznie.
Jedna z nauczycielek jest zatrudniona w niepełnym wymiarze gadzin (szkoła podstawowa), ponadto pracuje w szkole średniej (też niepełny wymiar). W ramach programu LEONARDO wyjeżdża ze szkołą średnią na dwa tygodnie za granicę. Co z pracą w szkole podstawowej? Jak rozliczyć czy zakwalifikować jej nieobecność?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1) Pani sprzątaczka zamierza przejść na emeryturę z dniem 01.10.2017r., ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Proszę o informację do ilu dni urlopu wypoczynkowego za 2017r. ma Pani prawo.; 2) Pani sprzątaczka zatrudniona od X/2016 do XII/2017 jest uprawniona do 26 dni urlopu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe