Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy kandydatki na stanowisko nauczyciela wychowania przedszkolnego. Osoba ta ukończyła studia na kierunku Pedagogika w specjalności edukacja wczesnoszkolna z (zamiast i wychowanie przedszkolne) wychowaniem przedszkolnym. Czy może być zatrudniona na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego i rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?
Na podstawie § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz. U. z 2015 r., poz. 1264 z późn. zm. oraz § 4 ust. 2 pkt 1 projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12295107) kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach posiada osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym (wystarczy ukończenie jednej z tych specjalności), co oznacza posiadanie przez nauczyciela wystarczających kwalifikacji i pozwala na jego zatrudnienie (art. 9 ust. 1 pkt 1 i art. 91b ust. 2 KN). Nauczyciel może rozpocząć staż, jeżeli będzie pracował co najmniej na pół etatu, a zatrudnienie rozpocznie nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w przedszkolu w nowym roku szkolnym (art. 3 pkt 3, art. 9d ust. 1, art. 91b ust. 2 pkt 3 i 4 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak udzielić urlopu macierzyńskiego pracownicy (nauczycielce), która termin porodu ma na 18.08.2013 r., umowę o pracę ma na czas określony tj. do 31.08.2013 r. Czy pracownica może złożyć wniosek 14 dni przed porodem o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz po tym urlopie - urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze 26 tygodni? Czy po zakończeniu umowy o pracę (31.08.2013 r.) powinna zgłosić się do ZUS-u?
- Pracownik rozwiąże umowę o pracę z dniem 03.01.2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. Zatrudniony jest od dnia 01.10.2010 r. jako dozorca (dodatkowe zatrudnienie). Udokumentowany staż pracy w poradni psychologiczno-pedagogicznej (jednostce samorządowej) wynosi 9 lat 3 m-ce. W jakiej wysokości należy wypłacić odprawę emerytalną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Umowa o pracę z nauczycielem, który uzyskał stopień nauczyciela mianowanego (mianowany od 1 września 2017)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w szkole podstawowej na wsi od 2004 r. w niepełnym wymiarze czasu pracy, obecnie w wymiarze 11/18 etatu. Nigdy nie był zatrudniony w tej szkole w pełnym wymiarze z powodu braku godzin. Posiada dwudziestoletni staż pracy w szkole oraz stopień awansu nauczyciela dyplomowanego. Obecnie organ prowadzący na podstawie art. 22 ust. 1 KN nałożył na nauczycielkę obowiązek uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych w drugiej szkole. Umowa ma być zawarta na pełen etat na czas określony - tj. do końca obecnego roku szkolnego (31.08.2013). Czy można udzielić urlop zdrowotny, jeżeli umowa w pełnym wymiarze czasu pracy będzie na czas określony, tj. do 31.08.2013 r.? Nauczycielka korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia w latach 1996-1999 w łącznym wymiarze 16 miesięcy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ze względów organizacyjnych, zmniejszającą się liczba oddziałów zmuszona jestem rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony w wymiarze 0,65 etatu z nauczycielem mianowanym. Czy taką umowę rozwiązuję z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia na podst art. 27 KN , czy też 20 KN. Czy muszę wypłacić odprawę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe