Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy szkoły podstawowej 6-letniej przekształconej w szkołę 8-letnią. Proszę o podanie podstawy prawnej uchwał Rady Pedagogicznej podjętych w dniu 31 sierpnia 2017 r., a dotyczących roku 2017/2018 np. dotyczących planu pracy szkoły; opinii dotyczącej organizacji pracy szkoły, w tym tygodniowego rozkładu zajęć; nt. przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia? Czy podstawą podjęcia tych uchwał powinna być jeszcze ustawa o systemie oświaty (obowiązująca w tym zakresie do 31.08.2017 r.), czy już podstawą uchwał powinny być już zapisy Ustawy Prawo Oświatowe (mimo, że ustawa wchodzi w życie dopiero w dniu 1 września 2017 r.), z ewentualnym odniesieniem się do zapisów zawartych w ustawie Przepisy prowadzające ustawę Prawo oświatowe (chodzi mi o art. 307 tej ustawy)?
Zgodnie z art. 307 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 wszelkie czynności podjęte przed dniem 1 września 2017 r. na podstawie UoSO pozostają w mocy, a w związku z tym uchwały mogły zostać podjęte na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 UoSO – zatwierdzenie planu pracy szkoły; art. 41 ust. 2 pkt 1 UoSO – zaopiniowanie organizacji pracy szkoły, w tym tygodniowego rozkładu zajęć; art. 41 ust. 2 pkt 4 UoSO zaopiniowanie propozycji dyrektora w sprawie przydzielenia stałych prac i zajęć nauczycielom. Jednocześnie ponieważ na podstawie art. 307 ust. 2 PWuPO obowiązującego od 26 stycznia 2017 r. czynności podejmowane na rok szkolny 2017/2018 dotyczące organizowania i prowadzenia kształcenia, wychowania i opieki w jednostkach oświatowych powinny być podejmowane m.in. zgodnie ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59, ewentualnie w podstawie uchwał można było także wskazać art. 307 ust. 2 PWuPO w związku z odpowiednio: art. 70 ust. 1 pkt 1, art. 70 ust. 2 pkt 1 i art. 70 ust. 2 pkt 4 PO. Powołane regulacje UoSO zostały powielone w PO i nawet powołanie przepisów UoSO wskazuje na zgodność uchwał z ww. regulacjami PO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli uczeń technikum nie uczęszczał na lekcję religii lub był zwolniony z WF w klasie 1, a następnie w klasach 2,3,4 chodził na zajęcia i był klasyfikowany na koniec roku to co powinno widnieć na świadectwie końcowym? Ocena z klasy 4 czy zwolniony (WF) lub kreska (religia) bo nie przeszedł całego toku nauki z danego przedmiotu?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, bardzo proszę o zajęcia stanowiska w sprawie kwalifikacji niezbędnych do pełnienia funkcji nauczyciela wspomagającego w klasie integracyjnej, do której uczęszczają uczniowie z różnymi rodzajami niepełnosprawności(uczeń niedowidzący, uczeń z afazją motoryczną, uczeń z zespołem Aspergera, uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim). Czy taką funkcję może pełnić nauczyciel oligofrenopedagog, przy założeniu, że zajęcia rewalidacyjne będą prowadzone przez nauczycieli posiadających kwalifikacje zgodnie z rodzajem niepełnosprawności uczniów?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Z ilu tzw. godzin karcianych powinien rozliczyć się nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej pracujący na pełnym etacie oraz na 12/18 etatu za I okres roku szkolnego 2014/2015?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jakie uchwały i zarządzenia powinien wydawać dyrektor przedszkola? Proszę o wykaz takich dokumentów. Jestem nowym dyrektorem i chcę się upewnić czy robię to dobrze.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel posiada następujące kwalifikacje: studia wyższe magisterskie – zarządzanie oraz studia podyplomowe z zakresu edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego. Czy posiada kwalifikacje do pracy w przedszkolu (oddziały przedszkolne).
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe