Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy ukarania pracownika w związku z opuszczeniem miejsca pracy i pozostawieniem dzieci pod opieką pomocy nauczyciela. Nauczyciel tego dnia według planu powinien prowadzić zajęcia w zespole rewalidacyjno-wychowawczym w godz. 9.00 – 13.00 zgodnie z planem w dzienniku zajęć. Dyrektor szkoły osobiście stwierdził nieobecność nauczyciela i brak jakiejkolwiek informacji, czym może być spowodowana. Czy ukaranie pracownika karą porządkową wynika tylko z Kodeksu Pracy czy można również poddać go karze dyscyplinarnej na podstawie Karty Nauczyciela?
Nauczycielowi można wymierzyć karę porządkową oraz nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy.
Na podstawie art. 75 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) w zw. z art. 108 § 1 – 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465), za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, a także przyjętego sposobu potwierdzania obecności w pracy (w przypadku nauczyciela – w dzienniku zajęć), pracodawca może stosować karę upomnienia lub karę nagany. Ponadto za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia pracodawca może również stosować karę pieniężną po uprzednim wysłuchaniu nauczyciela. Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego przez dyrektora i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Ewentualnie, w zależności od treści wyjaśnień nauczyciela i sytuacji organizacyjno – kadrowej w szkole, zwłaszcza gdy dyrektor miał dla nauczyciela inną pracę, którą powierzyłby wiedząc, że nauczyciel nie prowadzi lekcji, można zamiast odpowiedzialności porządkowej rozważyć zasadność zawiadomienia wojewody o możliwości naruszenia przez nauczyciela podstawowego obowiązku służbowego, jakim jest wykonywanie zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych szkoły, co z kolei mogłoby uzasadniać wszczęcie przeciwko nauczycielowi postępowania dyscyplinarnego.
Na podstawie art. 80 k.p. nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią, w ty m.in. za przestój. Wobec powyższego, za ten dzień nauczyciel nie jest uprawniony do wynagrodzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka od 11.05.2016 do 10.05.2017 przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. W maju po udzieleniu urlopu dyrektor wręczył jej ograniczenie etatu od 01.09.2016. We wrześniu otrzymała wynagrodzenie zmniejszone proporcjonalnie do ograniczenia. Czy te działania są zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony na zastępstwo w terminie 15. października 2018 do 21 czerwca 2019 - w sumie 9 miesięcy .
Urlop wykorzystany to 14 dni podczas ferii zimowych szkolnych. Czy wyliczenie ekwiwalentu jest prawidłowe 9 miesięcy *5,6 = 50,4 czyli 51 dni urlopu - 14 dni wykorzystanych w ferie. Ekwiwalent wypłacamy za 37 dni? Na podstawie art 64 ust. 5 pkt 1, zgadza się ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1) Pani sprzątaczka zamierza przejść na emeryturę z dniem 01.10.2017r., ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Proszę o informację do ilu dni urlopu wypoczynkowego za 2017r. ma Pani prawo.; 2) Pani sprzątaczka zatrudniona od X/2016 do XII/2017 jest uprawniona do 26 dni urlopu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W maju złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w związku z przejściem od 1 września na emeryturę. Pracownik pobiera rentę rodzinną i po ustaleniu wysokości emerytury zdecyduje się pobierać korzystniejsze świadczenie, a więc rentę rodzinną. Czy w związku z tym należy wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Czy musi nam przedłożyć dokument o przyznaniu emerytury i złożyć oświadczenie o pobieraniu renty rodzinnej - aby w razie kontroli finansowej była podstawa wypłaty odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania mogę zmienić przydział obowiązków poprzez porozumienie zmieniające Czy takie porozumienie stosuje się tylko jak zawiera się umowę o pracę z nauczycielem ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe