Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2647) wolna od podatku dochodowego jest...

PORADA PRAWNA

20 marca 2023 Inne

Pytanie dotyczy ulgi podatkowej pracowników otrzymujących świadczenie z ZFŚS, a zatrudnionych w kilku zakładach pracy. Które z poniższych postępowań jest prawidłowe?

Czy mamy obowiązek (lub też prawo) żądać od pracownika podawania danych o wysokości pobieranych świadczeń u innych pracodawców z ZFŚS w celu ustalenia jaka część ulgi podatkowej została tam wykorzystana i uwzględnienia tej informacji przy opodatkowaniu świadczeń wypłacanych przez nas?

Czy każdy pracodawca stosuje swój limit, a pracownik w rozliczeniu rocznym rozlicza się z podatku i ewentualnie dopłaca różnicę, jeśli w ciągu roku okazało się, że pobrał świadczenia na kwotę przekraczającą ulgę podatkową?

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2647) wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Limit zwolnienia obowiązuje w skali roku niezależnie od tego czy pracownik pracował u różnych pracodawców lub pracuje równolegle u co najmniej 2 pracodawców.

W świetle art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r., poz. 2651) pracodawca jako płatnik jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Na podstawie art. 30 ust. 1 przedmiotowej ustawy na płatniku spoczywa odpowiedzialność za obliczenie, pobranie i wpłacenie podatku. W tym kontekście pracodawca określa podstawę zaliczek w odniesieniu do świadczeń wypłacanych w swoim zakładzie pracy i to w relacji do świadczeń wypłacanych z prowadzonego przez niego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych określa limit zwolnienia. Pracodawca nie ma podstaw ani obowiązku do występowania do pracownika z zapytaniem czy pobierał świadczenia z zakładowych funduszy świadczeń socjalnych działających u innych pracodawców.

Mając na względzie powyższe należy przyjąć, że każdy pracodawca stosuje swój limit, a na pracowniku jako rozliczającym się ciąży obowiązek ustalenia czy suma otrzymanych świadczeń przekracza limit. Pracownik w swoim zeznaniu rocznym rozlicza się z podatku i ewentualnie dopłaca różnicę, jeżeli kwota pobranych świadczeń przekracza ulgę podatkową.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT