Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy zaliczania zakończonych okresów zatrudnienia do dodatkowego miejsca zatrudnienia w sytuacji, gdy w podstawowym miejscu pracy nauczyciel ma zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy – chodzi o interpretację § 7 ust. 1, 2, 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Sytuacja jest następująca: Nauczyciel pracuje w szkole A w pełnym wymiarze czasu pracy (podstawowe miejsce zatrudnienia) oraz w szkole B w niepełnym wymiarze (dodatkowe miejsce zatrudnienia). Czy do dodatkowego miejsca zatrudnienia można zaliczyć okresy zatrudnienia w szkole C? Okresy zatrudnienia w szkole C nie są zaliczone do stażu pracy w szkole A, jednak okres ten dubluje się z innym okresem zatrudnienia w szkole D, który to został zaliczony do stażu pracy w szkole A. Jaka jest zasada ustalania stażu pracy w dodatkowym miejscu zatrudnienia? Czy można do niego zaliczyć inne dodatkowe okresy zatrudnienia, czy jednak każde dodatkowe miejsce zatrudnienia należy traktować odrębnie? Mam tutaj na myśli sytuację, kiedy w podstawowym miejscu pracy nauczyciel ma zatrudnienie w pełnym etacie.
Ponieważ nauczyciel w szkole A i B jest zatrudniony w wymiarze łącznie przekraczającym etat pedagogiczny, zastosowanie ma § 7 ust. 1 i 2 Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.). Z regulacji tych wynika, że w każdym zatrudnieniu staż jest obliczany oraz wypracowywany odrębnie i zalicza się do niego zakończone okresy zatrudnienia; do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony (ten sam przedział czasu w danym zatrudnieniu nie jest liczony podwójnie) oraz do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia. W stażu pracy w szkole A nie wlicza się okresu równoległego zatrudnienia w szkole B oraz okresu zakończonego zatrudnienia w szkole C, ponieważ wliczono pokrywające się czasowo zakończone zatrudnienie w szkole D (ten sam przedział czasu nie zostanie więc wliczony do stażu podwójnie). Z kolei w stażu w szkole B nie można zaliczyć niezakończonego równoległego zatrudnienia w szkole A oraz zakończonego zatrudnienia w szkole D, ponieważ uwzględniła go szkoła A. Natomiast w stażu w szkole B należy uwzględnić zakończony okres zatrudnienia w szkole C, ponieważ okresu zatrudnienia potwierdzonego tym świadectwem pracy nie uwzględniła szkoła A (z racji wzięcia pod uwagę pracy w szkole D) oraz w szkole B nie dojdzie do podwójnego wliczenia tego samego przedziału czasu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownik administracji i obsługi Zespołu Szkół może pracować każdego dnia tygodnia w innych godzinach (np. w poniedziałek 7:30-14:30, we wtorek 8:30-17:30 itd.)? W różne dni w różnym wymiarze. Czyli w innym wymiarze niż 8 godzin dziennie, ale nie przekraczając 40 godzin w tygodniu.
- Czy nauczycielowi, który raz lub dwa razy w roku oddaje krew, należy się wolny i płatny dzień? Czy przysługują w tym przypadku uprawnienia jak dla Honorowych Dawców Krwi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor ma prawo skrócić nauczycielce o 2 miesiące urlop dla poratowania zdrowia?
- PROSZĘ O INFORMATYZACJĘ NA TEMAT KWALIFIKACJI NAUCZYCIELA DO NAUCZANIA MATEMATYKI W GIMNAZJUM.
UKOŃCZONE STUDIA WYŻSZE ZAWODOWE (INŻYNIERSKIE) -TECHNOLOGIA ŻYWIENIA-ART W OLSZTYNIE-05.07.1991r;STUDIA PODYPLOMOWE- EDUKACJA MATEMATYCZNA - OSW W OLSZTYNIE-21.06.2009 R.; KURS PEDAGOGICZNY-1993 r.
DZIĘKUJĘ
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w dwóch szkołach i ma dwie odrębne umowy. W roku 2017 wykorzystał 2 dni urlopu na opiekę nad dzieckiem z art. 188Kp. Czy ma jeszcze prawo do wykorzystania 2 dni urlopu z art 188 Kp w drugiej szkole? Szkoły mieszczą się w tym samym budynku i prowadzone są wspólne akta dla nauczycieli uczących w obu szkołach. W aktach będzie więc zawarta informacja o 4 dniach.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe