Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 910 z późn. zm.) w skład rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor szkoły...

PORADA PRAWNA

30 października 2020 Prawo oświatowe

Rada pedagogiczna opiniuje prace dyrektora w formie uchwały opiniującej w głosowaniu tajnym. W jakiej formie opinie te przesyła do organu nadzorującego: wypis z protokołu czy pismo przewodnie plus uchwała z uzasadnieniem, czy pismo z informacją o podjętej uchwale i pisemnym uzasadnieniem z uchwały czy w inny sposób?

Zgodnie z art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 910 z późn. zm.) w skład rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor szkoły lub placówki i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole lub placówce oraz pracownicy innych zakładów pracy pełniący funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu lub prowadzący pracę wychowawczą z młodocianymi pracownikami w placówkach zbiorowego zakwaterowania, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza stanowi podstawowe zajęcie. Obowiązkiem rady pedagogicznej określonym w art. 63 ust. 14 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe jest wybór dwóch członków ze swego grona, którzy będą członkami komisji konkursowej powołanej przez organ prowadzący w celu wyboru kandydata na dyrektora szkoły lub placówki.
Z uwagi na panujące warunki z reguły posiedzenia rad pedagogicznych odbywają się w formie spotkań zdalnych. Artykuł 73 ust. 1a ustawy Prawo oświatowe stawia jednak ważny warunek, gdyż uchwały rady pedagogicznej podejmowane w sprawach związanych z osobami pełniącymi funkcje kierownicze w szkole lub placówce lub w sprawach związanych z opiniowaniem kandydatów na takie stanowiska podejmowane są w głosowaniu tajnym. Bezsprzecznie wskazanie członków komisji konkursowej jest kwestią związaną z osobami pełniącymi funkcje kierownicze, gdyż nauczyciele wytypowani do prac w komisji konkursowej będą mieć znaczny wpływ na wybór przyszłego dyrektora.
Jednocześnie trzeba zauważyć, że art. 63 ust. 14 ustawy Prawo oświatowe wskazuje jedynie, że organ prowadzący szkołę powołuje komisję konkursową, w skład której wchodzą, m.in. przedstawiciele rady pedagogicznej. Nie określono, w jaki sposób rada pedagogiczna ma dokonać wyboru tych osób. Z racji tego, że rada pedagogiczna działa w oparciu o ustanowiony przez siebie regulamin, przy wyborze kandydatów na członków komisji rada musi działać w oparciu o ten akt prawa wewnętrznego. Do organu prowadzącego powinna być przesłana jedynie informacja na temat osób wybranych, ewentualnie potwierdzona za zgodność kserokopia uchwały.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT