Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rada Rodziców zwróciła się do dyrektora szkoły, aby uruchomił procedurę powołania Rady Szkoły. Wniosek ten dyrektor przedstawił Radzie Pedagogicznej. Rada Pedagogiczna nie jest zainteresowana współpracą z rodzicami w ramach utworzenia Rady Szkoły uchwalając stosowną uchwałę negatywnie opiniującą powstanie Rady Szkoły. Jaka w tej sytuacji powinna być decyzja dyrektora?
Aby powołać radę szkoły konieczne jest przeprowadzenie wyborów do tego organu zgodnie ze statutem szkoły. Ustawodawca nie wprowadził szczegółowych regulacji w zakresie jej powołania. W skład rady wchodzą w równej liczbie: 1) nauczyciele wybrani przez ogół nauczycieli; 2) rodzice wybrani przez ogół rodziców; 3) uczniowie wybrani przez ogół uczniów. Rada powinna liczyć co najmniej 6 osób. W skład rady nie wchodzą uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych, z wyłączeniem szkół dla dorosłych, a także uczniowie szkół specjalnych i placówek dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim oraz uczniowie szkół i placówek określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 55 ust. 6. W gimnazjach dla dzieci i młodzieży udział uczniów w radzie szkoły nie jest obowiązkowy. Tryb wyboru członków rady szkoły określa statut, który może przewidywać rozszerzenie składu rady o inne osoby niż wymienione wyżej. Kadencja rady szkoły trwa 3 lata. Statut może dopuszczać dokonywanie corocznej zmiany jednej trzeciej składu rady. Rada szkoły uchwala regulamin swojej działalności oraz wybiera przewodniczącego. Zebrania rady są protokołowane. W regulaminie mogą być określone rodzaje spraw, w których rozpatrywaniu nie biorą udziału przedstawiciele uczniów. W posiedzeniach rady szkoły może brać udział, z głosem doradczym, dyrektor. Do udziału w posiedzeniach rady mogą być zapraszane przez przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek rady, inne osoby z głosem doradczym. Powstanie rady organizuje dyrektor szkoły z własnej inicjatywy albo na wniosek rady rodziców, a w przypadku gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych także na wniosek samorządu uczniowskiego. Brak szczegółów w ustawie dotyczących trybu powołania rady szkoły oznacza, że regulacje powinny znaleźć się w statucie. Jednak w mojej ocenie, jeśli Rada Pedagogiczna nie akceptuje inicjatywy Rady Rodziców, funkcjonowanie rady szkoły nie jest możliwe, ponieważ w jej skład powołuje się także nauczycieli. Zatem, jeśli dyrektorowi nie uda się przekonać Rady Pedagogicznej do słuszności i korzyści mogących wynikać z działalności rady szkoły, w sytuacji opisanej w pytaniu rada szkoły nie powstanie. Podstawa prawna:Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.), w szczególności art. 51.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zgodnie z Prawem Oświatowym można tworzyć statut dla zespołu szkół w skład którego wchodzi przedszkole i ośmioletnia szkoła podstawowa?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Na jakich zasadach wprowadzić do Statutu Szkoły informację nt. Standardów ochrony małoletnich? Czy wystarczy tylko taka informacja, że istnieje taki odrębny dokument?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w piśmie o odroczeniu obowiązku szkolnego jako podstawę prawną wystarczy podać Ustawę z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.) – art. 36 ust. 4-5 ?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można w statucie szkoły umieścić zapis o karach porządkowych i jednocześnie zobligować ucznia nagminnie palącego papier, a następnie rozrzucającego niedopałki wokół szkoły i na jej terenie, do sprzątania zaśmieconego terenu? Np. poprzez zamieszczenie w statucie dodatkowej kary w postaci zapisu "zobligowanie ucznia do prac porządkowych"?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie!
W młodzieżowym ośrodku socjoterapii istnieją dwie szkoły: gimnazjum i zasadnicza szkoła zawodowa. W obu szkołach uczą ci sami nauczyciele,(przedmioty zawodowe są realizowane w CKU). Czy w obu szkołach(w jednym ośrodku) może być jedna rada pedagogiczna, jedna księga protokołów itp?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe