Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Regulamin pracy określa: "Pracownicy obsługi (woźne, sprzątaczki) wykonują swoją pracę (...) od poniedziałku do niedzieli przy zachowaniu przeciętnie 40 godzinnego tygodnia pracy." Taka organizacja jest niezbędna ze względu na szkoły dla słuchaczy zaocznych - zajęcia w niektóre soboty i niedziele. W praktyce wygląda to tak, że jeśli jedna z Pań woźnych pracuje w sobotę i niedzielę, odbiera sobie za to dzień wolny w innym terminie (1 dzień za sobotę i 1 za niedzielę). Czy istnieją jakieś przepisy obligujące pracodawcę do dodatkowych świadczeń np. 2 dni wolne za niedzielę?
W szkole (lub zespole szkół) prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego za pracę w 6-ym lub 7-ym dniu tygodnia albo ponad 40 godzin tygodniowo woźna może w wyjątkowych przypadkach, podyktowanych potrzebami pracodawcy, wykonywać pracę także w niedzielę na zasadach dotyczących pracowników samorządowych (art. 42 ust. 2 UoPS). Za pracę wykonaną w godzinach nadliczbowych woźnej przysługuje, według jej wyboru wynagrodzenie (bez dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych) albo czas wolny w tym samym wymiarze (za każdą godzinę pracy w godzinach nadliczbowych – godzina wolnego), z tym że wolny czas powinien zostać udzielony do końca okresu rozliczeniowego albo – na wniosek pracownicy,w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu (art. 42 ust. 4 UoPS). Cały dzień wolny za jedną godzinę pracy (albo nawet 2 dni za pracę w niedzielę) mógłby zostać udzielony, jeśli takie rozliczenie przewiduje regulamin wynagradzania lub umowa o pracę, jako postanowienia korzystniejsze od uregulowań dotyczących pracowników samorządowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nie jest sprzeczne z prawem powołanie nauczyciela do komisji rekrutacyjnej w okresie wakacji. Komisja ma zbierać się: W sprawie Technikum 27.06.2017, 13.07.2017, 17.07.2017, 25.07.2017, 16.08.2017, 18.08.2017. W sprawie Szkoły Policealnej 04.07.2017, 20.07.2017, 24.07.2017, 28.07.2017, 21.08.2017, 23.08.2017. Co z prawem do wypoczynku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 16 września 2022r. zatrudniam Ukrainkę na stanowisku nauczyciela angielskiego. W trakcie trwania umowy nauczyciel uzyskał nostryfikację swojego dyplomu ukończenia studiów. W zaświadczeniu z dnia 14 listopada 2022 r. Dziekan wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego potwierdził posiadane uprawnienia lingwisty, które są równoważne z polskim dyplomem ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku anglisty z tytułem magistra. Czy w związku z tym czy powinnam jej wyrównać wynagrodzenie od dnia zatrudnienia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie mogą być skutki dla dyrektora w przypadku braku zawiadomienia wyższej, powiatowej organizacji związkowej ZNP, a powiadomienie niższej tj. prezesa grupy związkowej ZNP działającej w szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający uprawnienia emerytalne może przejść w stan nieczynny?
- Pytanie dotyczy mieszkania przydzielonego dla nauczyciela: Nauczycielowi przydzielono mieszkanie służbowe w budynku szkoły na czas zatrudnienia w oświacie. Z końcem sierpnia 2017 r. nauczyciel zakończył pracę w szkole w związku z przejściem na emeryturę. Karta Nauczyciela przewidywała, że prawa do zajmowanie mieszkania przysługuje także na emeryturze. Czy wobec zmiany KN w 2018 r., nauczyciel stracił prawo do zajmowania mieszkania?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe