Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzic ucznia wystąpił z wnioskiem o indywidualny tok nauczania. Póki co nie dostarczył opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej (twierdzi że to może zrobić na końcu). Moim zdaniem nie wynika to z żadnych przepisów. Żeby podjąć decyzję administracyjną muszę taki dokument posiadać o czym rodzica wielokrotnie powiadomiłem. Obecnie domaga się przekazania opinii wychowawcy oraz opinii rady pedagogicznej. Czy mam obowiązek mu takowe przesłać? Moja decyzja podejmowana jest na podstawie tych opinii ale jest to moja decyzja jako dyrektora. Czy mam obowiązek mu takie dokumenty przesłać? Czy opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej może być dostarczona na samym końcu?
Co do zasady, konieczność nauczania indywidualnego zarówno w przedszkolu jak i szkole dotyczy dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub szkoły. Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania wydaje się na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.
Organem odpowiedzialnym za realizację orzeczenia jest dyrektor przedszkola lub szkoły. Właściwy organ ustala zakres i czas prowadzenia zajęć indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub indywidualnego nauczania. Dyrektor lub osoba prowadząca inna formę wychowania przedszkolnego zobowiązani są zasięgnąć opinii rodziców, opiekunów prawnych lub samego ucznia (jeżeli jest pełnoletni) w zakresie czasu prowadzenia zajęć.
Ponadto, dyrektor uwzględniając aktualny stan zdrowia dziecka lub ucznia oraz wnioski nauczycieli, w uzgodnieniu z rodzicami dziecka lub ucznia albo z pełnoletnim uczniem, podejmuje działania umożliwiające kontakt dziecka lub ucznia objętego indywidualnym przygotowaniem przedszkolnym lub indywidualnym nauczaniem z dziećmi lub uczniami w oddziale przedszkolnym lub szkolnym, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego – z dziećmi w grupie. Uczeń lub wychowanek musi mieć dostęp do zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia. Powinni również brać udział w uroczystościach i imprezach przedszkolnych lub szkolnych oraz wybranych zajęciach wychowania przedszkolnego lub zajęciach edukacyjnych.
Jeżeli stan zdrowi ucznia lub wychowanka się poprawia to na wniosek rodziców dziecka albo pełnoletniego ucznia i na podstawie dołączonego do wniosku zaświadczenia lekarskiego, powinno się umożliwić mu uczęszczanie do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego lub szkoły.
Zajęcia indywidualnego przygotowania przedszkolnego są prowadzone z dzieckiem przez jednego nauczyciela lub dwóch nauczycieli przedszkola, szkoły podstawowej lub prowadzących zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego, którym dyrektor powierzy prowadzenie tych zajęć.
Z kolei zajęcia indywidualnego nauczania są prowadzone z uczniem przez nauczycieli szkoły, którym dyrektor szkoły powierzy prowadzenie tych zajęć. Prowadzenie zajęć indywidualnego nauczania z uczniami klas I–III szkoły podstawowej powierza się jednemu nauczycielowi lub dwóm nauczycielom.
Zajęcia są realizowane w miejscu pobytu dziecka lub ucznia (w domu rodzinnym, rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczej).
Zakres i wymiar nauczania w indywidualnym przygotowaniu przedszkolnym
W indywidualnym przygotowaniu przedszkolnym realizuje się programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego, dostosowane do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka.
W indywidualnym nauczaniu w szkole realizuje się wszystkie obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania danego typu i rodzaju szkoły, dostosowane do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania realizowanych z uczniem wynosi:
• dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej – od 6 do 8 godzin;
• dla uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej – od 8 do 10 godzin;
• dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej – od 10 do 12 godzin;
• dla uczniów szkół ponadpodstawowych – od 12 do 16 godzin.
Godziny te powinny być w ciągu co najmniej 2 lub 3 dni.
Na wniosek rodziców dziecka lub ucznia albo pełnoletniego ucznia i na podstawie dołączonego do wniosku zaświadczenia lekarskiego, z którego wynika, że stan zdrowia dziecka lub ucznia umożliwia uczęszczanie do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub szkoły, dyrektor zaprzestaje organizacji indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub indywidualnego nauczania. Musi powiadomić o tym poradnię, która wydała orzeczenie oraz organ prowadzący.
Co do zasady dokumentem, który inicjuje możliwość organizacji zajęć nauczania indywidualnego jest orzeczenie poradni. Bez tego dokumentu jakiekolwiek żądania rodziców lub opiekunów prawnych dotyczących organizacji zajęć jest bezpodstawne.
Dyrektor uprawniony jest podjąć kroki w celu zorganizowania zajęć dopiero po otrzymaniu orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie dane można udostępnić w arkuszu organizacyjnym do zaopiniowania dla związków zawodowych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
na moje pytanie: Czy w szkole niepublicznej możemy zajęcia z WDŻ realizować tylko np. w 5 i 8 klasie, jeśli godzinowo będzie się zgadzać?
powołali się Państwo na przepisy prawa dotyczące szkół publicznych. Jak to się tyczy szkół niepublicznych? W podstawie programowej nie ma podziału na klasy z WDŻ, tylko etapy edukacyjne. Jeśli w etapie edukacyjnym, w szkole niepublicznej, godziny się zgadzają, ale nie są prowadzone w każdym roku szkolnym, czy jest to wbrew przepisom?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu, które pracuje w okresie wakacyjnym, trzeba udzielać pomocy psychologiczno-pedagogicznej po 30 czerwca? Pomoc została dziecku przyznana we wrześniu, a czas udzielanej pomocy w dokumentach określony jest na rok szkolny.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaki dokument określa podział na grupy na zajęciach praktycznych? Ilu maksymalnie uczniów może liczyć grupa?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- N - l, wychowawca zatrudniony jest w młodzieżowym ośrodku wychowawczym - placówka nieferyjna całodobowa, w wymiarze 24 godz.tygodniowo. Czy taki nauczyciel sprawujący opiekę nocną w godz 22:00-6:00 może nie uczestniczyć w posiedzeniu Rady Pedagogicznej, które odbywa się o godz. 14:30 tego samego dnia. Nauczyciel argumentuje to, tym, że jest po dyżurze nocnym i powinien mieć 11 godzin przerwy.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe