Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Co do zasady, konieczność nauczania indywidualnego zarówno w przedszkolu jak i szkole dotyczy dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia...

PORADA PRAWNA

10 marca 2021 Prawo oświatowe

Rodzic ucznia wystąpił z wnioskiem o indywidualny tok nauczania. Póki co nie dostarczył opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej (twierdzi że to może zrobić na końcu). Moim zdaniem nie wynika to z żadnych przepisów. Żeby podjąć decyzję administracyjną muszę taki dokument posiadać o czym rodzica wielokrotnie powiadomiłem. Obecnie domaga się przekazania opinii wychowawcy oraz opinii rady pedagogicznej. Czy mam obowiązek mu takowe przesłać? Moja decyzja podejmowana jest na podstawie tych opinii ale jest to moja decyzja jako dyrektora. Czy mam obowiązek mu takie dokumenty przesłać? Czy opinia z poradni psychologiczno-pedagogicznej może być dostarczona na samym końcu?

Co do zasady, konieczność nauczania indywidualnego zarówno w przedszkolu jak i szkole dotyczy dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub szkoły. Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania wydaje się na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.


Organem odpowiedzialnym za realizację orzeczenia jest dyrektor przedszkola lub szkoły. Właściwy organ ustala zakres i czas prowadzenia zajęć indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub indywidualnego nauczania. Dyrektor lub osoba prowadząca inna formę wychowania przedszkolnego zobowiązani są zasięgnąć opinii rodziców, opiekunów prawnych lub samego ucznia (jeżeli jest pełnoletni) w zakresie czasu prowadzenia zajęć.
Ponadto, dyrektor uwzględniając aktualny stan zdrowia dziecka lub ucznia oraz wnioski nauczycieli, w uzgodnieniu z rodzicami dziecka lub ucznia albo z pełnoletnim uczniem, podejmuje działania umożliwiające kontakt dziecka lub ucznia objętego indywidualnym przygotowaniem przedszkolnym lub indywidualnym nauczaniem z dziećmi lub uczniami w oddziale przedszkolnym lub szkolnym, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego – z dziećmi w grupie. Uczeń lub wychowanek musi mieć dostęp do zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia. Powinni również brać udział w uroczystościach i imprezach przedszkolnych lub szkolnych oraz wybranych zajęciach wychowania przedszkolnego lub zajęciach edukacyjnych.


Jeżeli stan zdrowi ucznia lub wychowanka się poprawia to na wniosek rodziców dziecka albo pełnoletniego ucznia i na podstawie dołączonego do wniosku zaświadczenia lekarskiego, powinno się umożliwić mu uczęszczanie do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego lub szkoły.
Zajęcia indywidualnego przygotowania przedszkolnego są prowadzone z dzieckiem przez jednego nauczyciela lub dwóch nauczycieli przedszkola, szkoły podstawowej lub prowadzących zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego, którym dyrektor powierzy prowadzenie tych zajęć.
Z kolei zajęcia indywidualnego nauczania są prowadzone z uczniem przez nauczycieli szkoły, którym dyrektor szkoły powierzy prowadzenie tych zajęć. Prowadzenie zajęć indywidualnego nauczania z uczniami klas I–III szkoły podstawowej powierza się jednemu nauczycielowi lub dwóm nauczycielom.


Zajęcia są realizowane w miejscu pobytu dziecka lub ucznia (w domu rodzinnym, rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczej).
Zakres i wymiar nauczania w indywidualnym przygotowaniu przedszkolnym
W indywidualnym przygotowaniu przedszkolnym realizuje się programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego, dostosowane do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka.
W indywidualnym nauczaniu w szkole realizuje się wszystkie obowiązkowe zajęcia edukacyjne wynikające z ramowego planu nauczania danego typu i rodzaju szkoły, dostosowane do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania realizowanych z uczniem wynosi:
• dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej – od 6 do 8 godzin;
• dla uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej – od 8 do 10 godzin;
• dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej – od 10 do 12 godzin;
• dla uczniów szkół ponadpodstawowych – od 12 do 16 godzin.
Godziny te powinny być w ciągu co najmniej 2 lub 3 dni.

Na wniosek rodziców dziecka lub ucznia albo pełnoletniego ucznia i na podstawie dołączonego do wniosku zaświadczenia lekarskiego, z którego wynika, że stan zdrowia dziecka lub ucznia umożliwia uczęszczanie do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub szkoły, dyrektor zaprzestaje organizacji indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub indywidualnego nauczania. Musi powiadomić o tym poradnię, która wydała orzeczenie oraz organ prowadzący.
Co do zasady dokumentem, który inicjuje możliwość organizacji zajęć nauczania indywidualnego jest orzeczenie poradni. Bez tego dokumentu jakiekolwiek żądania rodziców lub opiekunów prawnych dotyczących organizacji zajęć jest bezpodstawne.
Dyrektor uprawniony jest podjąć kroki w celu zorganizowania zajęć dopiero po otrzymaniu orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT