Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Organizację szkoły określa jej statut. Zgodnie z § 5 załącznika nr 5a do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów...

PORADA PRAWNA

19 grudnia 2014 Prawo oświatowe

Różnica pomiędzy klasą a oddziałem. W Zespole szkół funkcjonuje technikum i zsz. Staramy sie utrzymać dotychczasowe kierunki kształcenia bo mamy doskonałą bazę dydaktyczno-techniczną i kadrę zawodową. W tym roku szkolnym, (za zgoda organu prowadzącego ) utworzona został jedna klasa pierwsza Technikum, i jedna ZSZ. Do technikum zostało przyjętych 48 uczniów, którzy kształcą się w 3 zawodach: 15 w zawodzie technik informatyk, 18 w zawodzie technik pojazdów samochodowych i 15 w zawodzie technik budownictwa. Uczniowie tego technikum realizują przedmioty ogólnokształcące w 2 grupach (po 19 osób) natomiast przedmioty zawodowe w 3 grupach odrębnie dla każdego zawodu. Opiekę wychowawczą powierzono 3 nauczycielom odrębnie dla każdego zawodu. Proszę o informacje jak w świetle obowiązujących przepisów prawa należy traktować ten ,,twór,, organizacyjny. Czy to jest jedna klasa z 3 oddziałami? Jeden Oddział z 3 klasami czy też jeszcze coś innego? Do ZSZ zostało przyjętych 38 uczniów w 2 zawodach (26+12). Ci mają 1 wychowawcę, wspólne przedmioty ogólne i odrębnie zawodowe. Pytania analogiczne jak wyżej. Pozdrawiam serdecznie i liczę na wyczerpująca odpowiedź?

Organizację szkoły określa jej statut. Zgodnie z § 5 załącznika nr 5a do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.) podstawową jednostką organizacyjną technikum jest oddział. Zajęcia edukacyjne w ramach kształcenia ogólnego, stanowiące realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego ustalonej dla technikum, są organizowane w oddziałach; zajęcia edukacyjne w ramach kształcenia zawodowego, stanowiące realizację podstaw programowych kształcenia w poszczególnych zawodach, są organizowane w oddziałach lub zespołach międzyoddziałowych albo międzyszkolnych. Statut technikum może przyjąć jednak inną organizacje zajęć (§ 6). Oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca (§ 17). Analogiczną regulację odnośnie zasadniczej szkoły zawodowej zawierają przepisy § 5, 6 i 18 załącznika nr 5b do rozporządzenia. „Klasa” jest potocznym określeniem oddziału. Przy tym rozporządzenie nie określa maksymalnej liczby uczniów w klasie innej niż integracyjna lub specjalna. Ponieważ z treści pytania wynika, że za zgodą organu prowadzącego w technikum oraz zasadniczej szkole zawodowej utworzono po jednej klasie należy uznać, że w każdej ze szkół został utworzony jeden oddział (klasa). W technikum oddział dzieli się na grupy – 2 w przypadku przedmiotów ogólnokształcących i 3 w przypadku przedmiotów zawodowych, natomiast w ZSZ dzieli się na 2 grupy tylko w przypadku przedmiotów zawodowych. W mojej ocenie dla ustalenia liczby klas technikum nie ma znaczenia, że do poszczególnych grup zawodowych uczniowie mają przydzielonego wychowawcę.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT