Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego - termin 7 dni. Ustawa zakłada, że nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie w terminie 7 dni. Jak liczy się ten termin? Co w sytuacji, kiedy siódmy dzień przypada na sobotę lub niedzielę?
Stopień awansu zawodowego jest nadawany nauczycielowi w drodze decyzji administracyjnej, a więc do obliczania terminów w postępowaniu awansowym należy w drodze analogii stosować zasady obowiązujące w postępowaniu administracyjnym (art. 9b ust. 4, 6 i 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Na podstawie art. 57 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.) jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. Termin 7 – dniowy obejmuje 7 kolejnych dni kalendarzowych; przykładowo, gdy nauczyciel kończy staż w środę, to na potrzeby obliczenia terminu pierwszym dniem na wniesienie sprawozdania jest czwartek (nie uwzględnia się środy jako dnia zdarzenia w postaci ukończenia stażu), a siódmym dniem jest środa, czyli jest to ostatni dzień na złożenie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego, o którym mowa w § 4 ust. 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2018 r., poz. 1574 ze zm.). W sytuacji, gdy ostatnim dniem na wniesienie sprawozdania jest sobota lub niedziela, dodatkowo zastosowanie ma art. 57 § 4 KPA, zgodnie z którym jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Niedziela jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zgodnie z art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 50). Wynika z tego, że gdyby ostatnim dniem na wniesienie sprawozdania była sobota lub niedziela, nauczyciel ma ostatni dzień na złożenie sprawozdania w poniedziałek, jeśli w tym dniu nie wypada dzień wolny od pracy, czyli gdy nie jest to święto wymienione w art. 1 pkt 1 ww. ustawy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w ubiegłym roku rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego. W roku szkolnym 2017/2018 nie posiada pół etatu w jednej szkole: zbiera godziny w kilku szkołach na terenie gminy (6/18, 5/18,2/18,2/18) zgodnie z kwalifikacjami. Czy w tej sytuacji może kontynuować staż? Czy można potraktować te godziny łącznie jako 15/18 etatu zgodnie z kwalifikacjami jako podstawę do kontynuowania stażu na nauczyciela dyplomowanego? Czy może w tej sytuacji nauczyciel musi przerwać staż? Proszę o udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego, który rozpoczął staż 01.09.2016 r. i kończy w tym 2019 r. otrzymać powinien ocenę awansu zawodowego (wg starych przepisów, tak jak rozpoczął staż) czy ocenę pracy zgodnie z przepisami z września 2018 r. ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli nauczyciel znajdujący się na stanowisku wicedyrektora złożył wniosek o staż na nauczyciela kontraktowego we wrześniu 2018 r. Następnie w 06.06.2019 r. poszedł na chorobowe z powodu ciąży. Jak wygląda u niego możliwość zrobienia awansu? Czy musi odbyć jeszcze jeden miesiąc pełny stażu? Czy podczas macierzyńskiego może być zwołana komisja egzaminacyjna? Kto wchodzi w skład takiej komisji? U nas dyrektor bez kwalifikacji. Nauczyciel kontraktowy znajduje się w placówce.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik pracował w szkole A na pełny etat, było to podstawowe miejsce pracy. Wypłacany był główny dodatek stażowy. Nasza szkoła była dodatkowym miejscem pracy, gdzie dodatek stażowy był wypłacany w czwartym roku pracy. W październiku tego roku Nauczyciel złożył oświadczenie, że podstawowym miejscem pracy jest nasza szkoła, ponieważ tu realizuje pełny wymiar godzin, a w szkole A ma parę godzin. Uważam, że nie ma podstaw do przeliczenia stażu. Ponieważ pracownik nie posiada świadectwa pracy ze szkoły A, gdyż nadal tam pracuje? Jak rozwiązać ten problem?
- Pytanie dotyczy awansu nauczyciela na stopień nauczyciela mianowanego. Rozpoczęcie stażu 01.09.2015 r. od 04.09.2017 r nauczyciel przebywał na zwolnieniu ciągłym lekarskim w związku z ciążą a od 15.03.2018 r. na urlopach związanych z macierzyństwem do 13.03.2019 r. Czy nauczyciel może kontynuować staż na nauczyciela mianowanego czy jego nieobecność (1 rok 6 m i 10 dni) jest zbyt długa i musi on od nowa zaczynać staż? po urlopach związanych z rodzicielstwem przysługuje również urlop uzupełniający, czy on również wlicza się w okres nieobecności?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe