Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pracodawca, w przypadku o którym mowa w pytaniu w może albo rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510) -...

PORADA PRAWNA

15 listopada 2022 Kadry

Sprzątaczka w szkole wyczerpała okres zasiłkowy 182 dni. Obecnie oczekuje na decyzję o przyznaniu renty w pracy ma usprawiedliwioną obecność niepłatną do momentu otrzymania decyzji z ZUS-u. W jaki sposób rozwiązujemy stosunek pracy z tym pracownikiem po otrzymania decyzji (pozytywnej)? Czy możemy zrobić to za porozumieniem stron w związku z przejściem na emeryturę (wniosek składa pracownik)? Czy wypłacamy mu odprawę 6-miesięczną w związku z przejściem na rentę po 20 latach pracy (pracownik w szkole)?

Pracodawca, w przypadku o którym mowa w pytaniu w może albo rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510) - rozwiązanie pracy bez wypowiedzenia bez winy pracownika albo rozwiązać stosunek pracy na podstawie porozumienia stron. Powyższe należy do decyzji pracodawcy. Nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik złożył wniosek (ofertę) o rozwiązanie stosunku pracy na podstawie porozumienia stron, a pracodawca ją przyjął.

W świetle ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 530) w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości:

1) po 10 latach pracy - dwumiesięcznego wynagrodzenia,

2) po 15 latach pracy - trzymiesięcznego wynagrodzenia,

3) po 20 latach pracy - sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Przyjmuje się, że związek między nabyciem prawa do renty a ustaniem stosunku pracy może mieć charakter przyczynowy, czasowy, oraz funkcjonalny. Związek przyczynowy między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do odprawy występuje w przypadku, gdy pracownik rozwiązuje umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Związek czasowy istnieje nie tylko wtedy, gdy nabycie uprawnień rentowych następuje po rozwiązaniu stosunku pracy, ale także gdy je poprzedza.

Reasumując, pracodawca może uznać wniosek pracownika i rozwiązać z nim na podstawie porozumienia stron stosunek pracy. Z uwagi na fakt, że rozwiązanie stosunku pracy następuje w związku z przejściem na rentę, pracodawca powinien wypłacić odprawę.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT