Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, o czym także pisaliśmy...

PORADA PRAWNA

02 stycznia 2015 Prawo oświatowe

Stwierdziłem, że uczeń w okresie jednego miesiąca ma powyżej 50 % nieusprawiedliwionej nieobecności. Wysłałem listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do rodziców ucznia upomnienie zawierające stwierdzenie, że obowiązek nauki nie jest realizowany, wezwanie do posyłania dziecka do szkoły z wyznaczeniem terminu oraz informację, że niespełnianie obowiązku jest zagrożone skierowaniem sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Uczeń w dalszym ciągu nie uczęszcza do szkoły- jaka dalsza procedura i do kogo skierowana?

Niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, o czym także pisaliśmy szczegółowo. Przez niespełnienie obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50%. W przypadku niespełniania przez ucznia obowiązku szkolnego wszczynane jest postępowanie egzekucyjne w trybie postępowania administracyjnego (art. 20 ustawa o systemie oświaty). Główne zadania to: 1) wystosowanie upomnienia – jako wezwania do wykonania obowiązku, z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, 2) wystawienie tytułu wykonawczego – na podstawie art. 26 § 1 i art. 27 ustawy egzekucyjnej (po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia upomnienia), 3) wystąpienie z wnioskiem o wszczęcie egzekucji – na podstawie art. 26 § 1 i art. 28 ustawy egzekucyjnej. Wniosek oraz tytuł wykonawczy z załączonym dowodem doręczenia upomnienia składa się w organie egzekucyjnym, którym jest właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego.

Podstawa prawna: 1. Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 15, 20; 2. Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (ze zm.).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT