Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła niepubliczna, nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę na czas określony od 6 października 2018 do 30 czerwca 2019 w zadaniowym czasie pracy w wymiarze czasu pracy 5/84 w stawce godzinowej 30 zł/godz. Jak wyliczyć prawidłowo kwotę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Staż pracy powyżej 10 lat.
Nauczycielowi przysługuje urlop w wymiarze: 5/84 * 26 * 9/12 = 1,16 dni zaokrąglonych do 2 dni * 8 godzin = 16 godzin (art. 154 § 1 pkt 1, art. 1542 § 2, 1551 § 1, art. 1552a § 1 i 2, art. 1553 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040). O ile nauczyciel w ogóle nie wykorzystał w podanym okresie urlopu wypoczynkowego, wysokość ekwiwalentu za 16 godzin jest wyliczana w następujących etapach: 1) jako średnia wynagrodzenia wypłaconego w miesiącach bezpośrednio poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu, czyli należy zsumować wypłatę wynagrodzenia z miesięcy marzec – maj oraz podzielić przez 3; 2) tę kwotę średnią miesięcznie (podstawę wymiaru ekwiwalentu) dzieli się przez współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu, czyli 1,25 (20,92 * 5/84); 3) kwotę z pkt 2 mnoży się przez dobowy wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego na 5/84 etatu, który wynosi 0,5 godziny (5/84 * 40 / 5) i tak wylicza się ekwiwalent za 1 godzinę; 4) kwotę z pkt 3 mnoży się * 16 godzin (§ 16 ust. 1, § 18 – 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, Dz.U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zajęć praktycznych w klasach gimnazjalnych z przysposobieniem do pracy ma wykształcenie zawodowe tytuł mistrza z przygotowaniem pedagogicznym (n-l mianowany). Czy może uczyć teorii z przysposobienia zawodowego w klasach gimnazjum?
- Psycholog szkolny zatrudniony na 0,5 etatu na czas nieokreślony. Chcę zatrudnić innego na cały etat, bo obecny pracuje w innej placówce na cały etat i w mojej nie chce. Jak mam go zwolnić czy podpisać porozumienie, chcę mieć czystą sytuację do zatrudnienia innej osoby na cały etat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z dużą liczbą dzieci w przedszkolu chciałabym zatrudnić 2 pomoce do dzieci - czy mogą to być wolontariuszki i na jakiej zasadzie mogę z nimi podpisać umowę? Budżet nie pozwala mi na zatrudnienia na etat. Jest to przedszkole publiczne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma prawo nakazać nauczycielom sprawdzanie informacji w Librusie po godzinie 19.00 każdego dnia?( szkoła funkcjonuje od 7-15 )Podstawa prawna
- Czy uśredniamy czas pracy kadry zarządzającej? Szkoła jest feryjna. Proszę o podstawę prawną.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe