Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła organizuje zajęcia z wychowania fizycznego na basenie. W zajęciach uczestniczy 22 uczniów. Mam pytanie, czy zgodne z prawem jest gdy obok nauczyciela wf zajęcia prowadzi pracownik pływalni z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy w takim przypadku trzeba podpisać stosowne porozumienie z pływalnią. Czy są przepisy określające liczbe uczniów którzy moga uczestniczyć w zajęciach na basenie pod opieką jednego nauczyciela?
Szkoła publiczna ma obowiązek zatrudniania nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575). Wyjątkowo w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Taką umowę zatrudnia się na umowę o pracę (art. 14 ust. 1 pkt 3, ust. 2 i ust. 3 PO). W związku z tym zajęcia na basenie powinien prowadzić wykwalifikowany nauczyciel zatrudniony przez szkołę w ramach stosunku pracy albo osoba niebędąca nauczycielem, zatrudniona za zgodą kuratora oświaty. Wyjątkowo na podstawie § 9 pkt 2 ww. rozporządzenia kwalifikacje do prowadzenia zajęć sportowych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów (czyli zajęć dodatkowych, nieobowiązkowych dla uczniów) posiada osoba, która posiada świadectwo dojrzałości i tytuł zawodowy trenera lub instruktora sportu, uzyskany na podstawie przepisów ustawy z 25.06.2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2017 r. poz. 1463), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 23.08.2013 r., oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Szkoła nie może więc w celu realizacji zajęć obowiązkowych - objętych programem nauczania zawrzeć umowy bezpośrednio z instruktorem..
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź dotyczącą przyznanie trzynastki za rok 2015 niżej wymienionym nauczycielom: 1. Nauczycielka wróciła z urlopu rodzicielskiego 10.06.2015r. i pracuje nadal, czy należy się Trzynastka za rok 2015?; 2. Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2014 do 30.06.2015r. (zwolnienie lekarskie 30.06.2015r.), czy należy się Trzynastka za rok 2015?; 3. Nauczycielka zatrudniona od 01.09.2014 do 26.06.2015r. Trzynastka za rok 2015 nie należy się gdyż nie ma przepracowanego pół roku ? ; 4. Nauczyciel zatrudniony od 01.10.2015r. do 31.08.2016r. Trzynastka się należy czy nie?; 5. Nauczycielka zatrudniona na zastępstwo od 01.09.2015r. do czasu powrotu nauczyciela ze zwolnienia. Trzynastka się należy czy też nie ?
- Czy w 2013 r. środki finansowe przeznaczone na doskonalenie zawodowe n-li nadal wynoszą 1% planowanych rocznych środków na wynagrodzenie n-li?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Czy dyrektor szkoły dla młodzieży kształcącej w technikum i branżowej szkole I stopnia może powierzyć funkcję kierownika warsztatów nauczycielowi kontraktowemu uczącemu w niepełnym wymiarze godzin BHP. Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Mam taki problem i proszę o pomoc.
Nauczyciel zatrudniony jest na czas nieokreślony na dwie umowy: 9/18 jako nauczyciel historii oraz 15/30 jako bibliotekarz. Aktualnie kończy staż na mianowanego. Od 1 września 2013 r. będzie miał jednak mniej o 1 godzinę, bo 8/18 jako historyk, biblioteka bez zmian. Czyli nie może być zatrudniony przez mianowanie…? Co można zrobić w takiej sytuacji? Poza tym mam od tej pani informację, że od 1 września będzie przebywała na L4 z powodu ciąży. Dziękuję za pomoc!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zakwestionować wynik wyboru kandydata na dyrektora szkoły przez komisję konkursową, jeśli zamiast potwierdzonej kopi zaświadczenia o zatrudnieniu, kandydat włożył do teczki oryginalne zaświadczenie ?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe