Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła prowadzi klasy sportowe. Jednocześnie przy szkole funkcjonuje Uczniowski Klub Sportowy, którego zawodnicy (uczniowie szkoły) biorą udział w rozgrywkach ligowych. Czy zapewnienie opieki nad zawodnikami UKS (a tym samym uczniami szkoły) podczas rozgrywek (nie związanych z zawodami szkolnymi) leży po stornie szkoły czy klubu?
Podstawą działania uczniowskiego klubu sportowego jest ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2022 r., poz. 1599). Zgodnie z art. 4 ustawy o sporcie szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy, który działa na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261). Uczniowski klub sportowy podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu i uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do ewidencji.
W założeniu uczniowski klub sportowy ma działać na poziomie szkoły i wspólnoty lokalnej, przy minimum biurokratyzmu, wykorzystując infrastrukturę szkolno-samorządową. Od momentu wpisu do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu uczniowski klub jednakże posiada osobowość prawną tzn. staje się niezależnym od szkoły podmiotem praw i obowiązków. To na władzach statutowych klubu, jak na każdych władzach podmiotu prawa, spoczywa obowiązek zgodnego z prawem realizowanie celów działalności danego podmiotu.
Podsumowując za organizację i zapewnienie opieki nad zawodnikami uczniowskiego klubu sportowego odpowiadają władze klubu, a nie szkoła, w której klub ma siedzibę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w związku ze zwiększeniem obowiązków z uwagi na pandemię sprzątające panie w szkole zobowiązane są do dezynfekcji ławek, krzeseł, poręczy i przysługuje im dodatek finansowy za powyższe czynności? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna, aby dyrektor mógł podjąć stosowne kroki? Czy na drażliwe działanie środka dezynfekującego również można szukać podstawy prawnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Intendentka w szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi, zatrudniona na czas nieokreślony - staż 42 lata, nabyła uprawnienia emerytalne w czerwcu 2018 r., ale chciała pracować dalej. Planowała odejście na emeryturę w lipcu 2020 r.
W obecnym czasie przebywa na zwolnieniu lekarskim od 26.04.2020 r. do 25.05.2020 r. Poinformowała, że ze względu na stan zdrowia, nie wróci już do pracy i będzie kontynuować zwolnienia lekarskie.
W dniu 23.04.2020 r. złożyła wniosek o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z dniem 24 lipca 2020 r.
W dniu 4 maja 2020 r. przekazała zmieniony wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 26.05.2020 r., gdyż stwierdziła, że będzie to bardziej korzystne dla wysokości jej przyszłej emerytury.
Proszę o podanie i omówienie przepisów prawnych w tym zakresie oraz pomoc w kwestii decyzji i działań (rodzaj dokumentów, jakie musi przekazać pracownikowi oraz wysokość odprawy emerytalnej itp.), jakie powinien podjąć dyrektor placówki.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Zadaniem placówek oświatowych jest wprowadzenie kontroli zarządczej. W placówkach oświatowych jest to dość trudne. Czy dysponujecie wzorami procedur?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczniowi zmieniającemu szkołę zakładamy nowy arkusz. Jak wygląda sytuacja z numeracją stron w arkuszu? Jeśli uczeń przyszedł do klasy czwartej, to czy oceny z klasy czwartej w nowej szkole wpisujemy w nowym arkuszu na stronie drugiej czy piątej? Jeżeli uczeń w trakcie nauki zmienił adres zamieszkania, czy dokonujemy korekty adresu w arkuszu ocen? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Odstąpienie od niektórych treści programowych dla ucznia w klasie III szkoły podstawowej (uczeń posiada autyzm dziecięcy). Ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego.
Jak ma wyglądać to odstąpienie? Proszę o wzór, schemat.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe