Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła przystąpiła do Międzyzakładowej Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej (MPKZP), zawarta została umowa, w której jest zapis wskazujący, że koszt obsługi w przeliczeniu na jednego członka wynosi x zł, będą one naliczane proporcjonalnie do ilości członków i płatne kwartalnie zgodnie z wystawioną fakturą. Czy szkoła może zapłacić fakturę pokrywającą koszty obsługi MPKZP? Jaka jest podstawa prawna?
Na podstawie art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o kasach zapomogowo-pożyczkowych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1666), dopuszcza się utworzenie międzyzakładowej KZP obejmującej zakresem swojego działania co najmniej dwóch pracodawców. Łączna liczba osób wykonujących pracę zarobkową, od której zależy utworzenie międzyzakładowej KZP, nie może być mniejsza niż 10. Do międzyzakładowej KZP stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące KZP. Pracodawcy, których zakresem swojego działania obejmuje międzyzakładowa KZP, zawierają umowę określającą szczegółowe warunki świadczonej KZP pomocy m.in. w zakresie prowadzenia rachunkowości, obsługi kasowej i prawnej (art. 8 ust. 4 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy). W sytuacji gdy zgodnie z umową pracodawców przyjęto, że szkoła nie prowadzi przy pomocy swoich pracowników rachunkowości, obsługi kasowej i prawnej MKZP w zakresie proporcjonalnym do liczby swoich zrzeszonych pracowników tylko będzie pokrywała koszty zewnętrznego usługodawcy to umowa ta stanowi podstawę prawną pokrycia kosztów obsługi MKZP w zw. z art. 8 ust. 4 i art. 6 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Prowadzę przedszkole niepubliczne (jestem organem prowadzącym jako osoba fizyczna). Czy w związku z zarejestrowaniem działalności gospodarczej z przeważającym PKD 85.10.Z powinnam opłacać podwójną składkę ZUS? Zaznaczam, że księgowość w przedszkolu prowadzona jest w formie księgi przychodów i rozchodów.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Po byłej kotłowni CO zostały zorganizowane pracownie zajęć praktycznych (warsztaty), których posadzka jest poniżej gruntu od 0,4 m do 1,2 m. Na wykonanie posadzki, instalacji CO, instalacji elektrycznej, mechanicznej wentylacji zostały pozyskane środki zewnętrzne w 2018 r. Kontrola sanepidu zarzuciła, że zajęcia szkolne (zajęcia praktyczne) dla uczniów w zawodzie murarz, technik budownictwa nie mogą być prowadzone poniżej gruntu. W powyższych pracowniach uczniowie uczą się praktycznego wykonywania murów, tynków, izolacji, zbrojenia. Proszę o pomoc jak rozwiązać problem. Dodam, że dokumentacja na modernizacje była przygotowana i zatwierdzona. Ponadto otrzymaliśmy akredytację na prowadzenie egzaminów zawodowych praktycznych i od wielu lat odbywają się egzaminy prowadzone przez egzaminatorów z wielu szkół objętym obszarem OKE Kraków.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zapytanie Czy w opisanej przeze mnie sytuacji powinno się stosować przepisy ustawy PZP? W maju 2015 roku jednostka zorganizowała wycieczkę krajową. Koszt wycieczki to kwota 40.000,00 z czego 8.160,00 to koszt poniesiony przez uczestników wpłacony ma rachunek ZFŚS. W m-cu następnym zorganizowany został spływ kajakowy. Koszt tej wyprawy to kwota 4.270,00 z czego 1.513,00 to koszt poniesiony przez uczestników wpłacony na rachunek ZFŚS. W m-cu czerwcu komisja ZFŚS zaproponowała Dyrekcji zorganizowanie w roku 2016 wycieczki zagranicznej. W sierpniu 2015 zostały wysłane zapytania o cenę do trzech biur podróży. Z najlepszym z wykonawców podpisaliśmy w w-cu październiku 2015 umowę. W listopadzie zgodnie z umową dokonaliśmy przedpłaty w wysokości 25.327,00 czego 8.600,00 to wpłaty uczestników na rachunek ZFŚS. Kolejną ratę w wysokości 67.123,00 zapłacono wykonawcy w roku 2016 z czego 17.759,00 to wpłaty uczestników wycieczki na rachunek ZFŚS. W sumie koszt wycieczki zagranicznej to kwota 92.450,00 z czego 26.359,00 to koszt poniesiony przez pracowników wpłacony na rachunek ZFŚS. Nazwa 2015 2016 Wycieczka krajowa 40.000,00 Wpłata uczestników- wycieczka krajowa 8.160,00 Spływ kajakowy 4.270,99 Wpłata uczestników-spływ 1.513,00 Wycieczka zagraniczna-przedpłata 25.327,00 67.123,00 Wpłata uczestników-wycieczka zagraniczna 8.600,00 17.759,00 Koszt poniesiony przez jednostkę 51.324,99 49.364,00
- Co roku przyznajemy z Zfśs dofinansowanie do wczasów pod gruszą. Jednemu z pracowników kończy się umowa 30 czerwca 2015r. Świadczenia mogą być wypłacone najwcześniej w lipcu (14 dni wykorzystanego urlopu) w tym okresie już nie będzie on naszym pracownikiem, a emerytom nie przyznajemy tego rodzaju świadczeń. Pracownicy składali podania o dofinansowanie w czerwcu 2015r. Czy możemy świadczenia te przyznać np. z dniem 30 czerwca br. (protokół z datą 30 czerwca ), a wypłacić je w lipcu?
- Jak powinno wyglądać dokumentowanie alternatywnej formy wychowania fizycznego? Czy należy te godziny wpisywać do dziennika lekcyjnego, czy też dokumentować te zajęcia inaczej, np. w dzienniku zajęć dodatkowych? Nasi uczniowie realizują zajęcia w-f wg schematu 3 + 1 (3 obow. + 1 altern.)
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe