Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła publiczna otrzymała krótkie zapytanie (drogą email) z prośbą o podanie listy wynagrodzenia nauczycieli – stanowiskowo za miesiąc czerwiec. Adresat powołał się na ustawę o dostępie informacji publicznej. Czy szkoła może oraz czy powinna wysłać w/w dane?
Szkoła publiczna ma obowiązek udzielenia odpowiedzi na zapytanie, jeżeli wynagrodzenia nauczycieli są finansowane ze środków publicznych (z subwencji, z dotacji). Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2022 r., poz. 902) - dalej UoDIP, podmioty wykonujące zadania publiczne (np. oświatowe), w tym jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego oraz jednostki organizacyjne, które dysponują majątkiem publicznym, mają obowiązek udzielania informacji publicznej m.in. o dysponowaniu tym majątkiem. Jeśli więc wynagrodzenie nauczyciela jest finansowane ze środków publicznych, którymi dysponuje na wynagrodzenia nauczycieli szkoła publiczna albo niepubliczna to szkoła ma obowiązek udostępnienia imiennej listy nauczycieli wraz z kwotami wynagrodzeń. Nauczyciele nie korzystają w takiej sytuacji z ochrony prywatności, o której mowa w art. 5 ust. 2 UoDIP. Obowiązek ujawnienia osobie zainteresowanej imiennej informacji o wynagrodzeniach poszczególnych nauczycieli, gdy jest finansowane ze środków publicznych, jest ugruntowany w orzecznictwie (m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 27.07.2011 r., IV SAB/Wr 55/2011 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 16 czerwca 2011 r., IV SAB Wr 44/11, art. 10 ust. 1 UoDIP).
Dyrektor publicznej szkoły ma obowiązek wysłania ww. listy (art. 4 ust. 1 pkt 4 i 5 UoDIP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem magistrem edukacji wczesnoszkolnej. Ukończyłam kurs kwalifikacyjny z zakresu oliogofrenopedagogiki i kurs kwalifikacyjny z zarządzania oświatą. Od czterech lat jestem wicedyrektorem w zespole szkół. Czy z takimi kwalifikacjami mogę ubiegać się o stanowisko dyrektora w zespole szkół (szkoła podstawowa i gimnazjum).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pewien problem. Jak należy rozliczyć godzinę nauczyciela (jest to godzina ponadwymiarowa) jeżeli dziecko, z którym ma nauczanie indywidualne jest nieobecne (choruje), za tę godzinę bierze 25% dodatku, zgłasza w tym czasie swoją gotowość do pracy, dostaje inne zajęcie. Jak mu za to zapłacić? Tak jak za zwykłą godzinę czy jak za pracę z dzieckiem z orzeczeniem o kształceniu specjalnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop bezpłatny można rozpisywać na pojedyncze dni? Nauczyciel pracuje na 2/18, w każdy piątek po dwie godziny w tygodniu. Złożył wniosek o urlop bezpłatny w dniach 3.06, 10.06 i 17.06. Czy decyzję należy wystawić na te pojedyncze dni czy od 3 czerwca do 17 czerwca?
- Jaka kwota subwencji przysługuje na ucznia gimnazjum posiadającego orzeczenie o niesprawności intelektualnym w stopniu lekkim? Jaka jest dopuszczalna ilość uczniów właśnie z taką sprawnością w "zwykłej" klasie ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1) Jak obliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop dla nauczyciela doradztwa zawodowego zatrudnionego od 1.09.2017r. do 10.11.2017r.? Jest to nauczyciel kontraktowy, jest zatrudniony również w innej szkole w pełnym wymiarze na czas nieokreślony.
2) Czy z urlopu dla poratowania zdrowia możne przejść bezpośrednio na świadczenie kompensacyjne (mężczyzna z 35 letnim stażem pracy, wiek - 58 lat)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe