Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń ma zwolnienie z basenu na cały semestr. Uczestniczy w zajęciach w-f w sali. Rodzic napisał zgodę by dziecko w tym czasie szło do domu. Wg mnie powinno być w szkole i realizować w innej formie w-f. Proszę o podstawę prawną w tym przypadku i czy mamy rację co do pozostawienia ucznia w szkole, gdy nie jedzie na basen?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują szczegółów, o których mowa w pytaniu. Od wielu lat dyrektorzy szkół próbują rozwiązać problem. Wg mojej opinii, szkoła postępuje zgodnie z intencją ustawodawcy: zwalnia z zajęć na basenie na podstawie opinii lekarza, nie zwalnia z zajęć wf, które mogą być prowadzone w innej formie. Generalnie chodzi o aktywność fizyczną ucznia i krzewienie kultury fizycznej wśród uczniów. Dyrektor bowiem przygotowuje propozycję zajęć do wyboru przez uczniów, uwzględniając: 1) potrzeby zdrowotne uczniów, ich zainteresowania oraz osiągnięcia w danym sporcie lub aktywności fizycznej; 2) uwarunkowania lokalne; 3) miejsce zamieszkania uczniów; 4) tradycje sportowe środowiska lub szkoły; 5) możliwości kadrowe. Propozycję te po uzgodnieniu z organem prowadzącym i po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną i radę szkoły lub radę rodziców, dyrektor szkoły przedstawia do wyboru uczniom. Uczniowie, z wyłączeniem uczniów pełnoletnich, dokonują wyboru zajęć za zgodą rodziców. Zajęcia do wyboru przez uczniów mogą być realizowane jako: • zajęcia sportowe, • zajęcia sprawnościowo-zdrowotne, • zajęcia taneczne, • aktywna turystyka. W szkole mogą zostać zorganizowane zajęcia w określonym zakresie, jeżeli takie są potrzeby edukacyjne i zainteresowania uczniów oraz jeżeli szkoła dysponuje możliwościami organizacyjnymi, kadrowymi i finansowymi.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2011 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego , w szczególności § 3.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel, który został wyznaczony do zastępowania dyrektora podczas jego nieobecności, nie chce już pełnić tej funkcji. Czy dyrektor w związku z tym może zlecić nauczycielowi przeszkolenie innego nauczyciela w tym kierunku?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie czy nauczyciele w klasach I i II szkoły podstawowej rozliczają liczbowo realizację poszczególnych edukacji.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w Niepublicznym Przedszkolu Specjalnym organ prowadzący może ustalić w statucie liczbę dzieci w oddziale wyższą, od tych wskazanych dla publicznych przedszkoli specjalnych w par. 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. (Dz. U. poz. 649)?
1. W jakim zakresie ww. rozporządzenie obowiązuje niepubliczne przedszkola specjalne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy i na jakiej podstawie możliwe jest zakończenie roku szkolnego dla klas szóstych szkoły podstawowej w czwartek 24 czerwca o godz. 16.oo? Pragnę tylko nadmienić, iż 25 czerwca istnieje konieczność posiedzenia rady pedagogicznej podsumowującej rok szkolny. Uwarunkowane to jest moim uczestnictwem w sesji studiów podyplomowych dla liderów oświaty w terminie od 28 czrwca do 2 lipca. Poza tym w dniu 28 maja od godz. 16.00 szkoła organizuje dla wszystkich uczniów wraz z rodzinami "Piknik Rodzinny" z wieloma atrakcjami. Być może ta informacja będzie pomocna w uzyskaniu zgody od Kuratora. Z góry dziękuję za odpowiedź
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są obowiązki nauczyciela wspomagającego, który pracuje w przedszkolu ogólnodostępnym na cały etat /25godz? Czy wypracowuje 40 godz. jak nauczyciel wychowawca? Chodzi o takie sytuacje jak pozostanie dłużej w pracy, kiedy jest organizowana uroczystość lub wycieczka?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe