Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania realizowanych z uczniem w klasach IV-VI wynosi od 8 do 10 godzin. Zatem dyrektor może przydzielić uczniowi klasy...

PORADA PRAWNA

25 sierpnia 2015 Prawo oświatowe

Uczennica kl.IV z orzeczeniem o upośledzeniu w stopniu lekkim ma też orzeczenie o nauczaniu indywidualnym. Jednocześnie mama zdeklarowała, że uczennica będzie uczęszczać na wybrane zajęcia z klasą (religię, muzykę, plastykę). Czy pozostałe zajęcia na nauczanie ind. mogę przydzielić w wymiarze 8 godzin? Czy nauczyciele z klas IV - VI, którzy będą ją uczyć muszą mieć oligofrenopedagogikę, czy mogę te zajęcia powierzyć nauczycielce dotychczasowej z klas I - III, która ma oligofrenopedagogikę i miała z nią zajęcia rewalidacyjne? Czy mogę tej nauczycielce dać tylko zajęcia rewalidacyjne?

  • Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania realizowanych z uczniem w klasach IV-VI wynosi od 8 do 10 godzin. Zatem dyrektor może przydzielić uczniowi klasy IV nauczanie indywidualne w wymiarze 8 godzin tygodniowo.
  • Nauczyciele przedmiotowi, którym dyrektor przydzieli godziny realizacji nauczania indywidualnego nie muszą mieć kwalifikacji z zakresu oligofrenopedagogiki, albowiem podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej ogólnodostępnej i dla szkoły podstawowej specjalnej jest taka sama.
  • 2 godziny tygodniowych indywidualnych zajęć rewalidacyjnych dyrektor może przydzielić wyłącznie nauczycielowi legitymującemu się kwalifikacjami z oligofrenopedagogiki. Zatem powinna je realizować nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, która takie kwalifikacje posiada.

Proszę także zwrócić uwagę, że:

  • W nowym rozporządzeniu w sprawie organizacji kształcenia specjalnego dla dzieci niepełnosprawnych zastąpiono określenie „upośledzenie umysłowe” określeniem „niepełnosprawność intelektualna”. Takiego terminu należy używać we wszystkich dokumentach dotyczących w/w uczennicą , również w Indywidualnym Programie Edukacyjno-Terapeutycznym, który zostanie opracowany przez Zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z nią – w terminie do 30 dni od dnia złożenia w szkole orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • W nowym rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych wskazano, że obowiązkowa nauka jednego języka obcego nowożytnego (a nie dwóch) dotyczy wszystkich uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, niezależnie od rodzaju szkoły lub oddziału, do którego uczęszczają. Umożliwiono jednak tym uczniom uczęszczającym do oddziału ogólnodostępnego nauki drugiego języka obcego nowożytnego wyłącznie na wniosek rodzica. Zatem może on uczyć się drugiego języka obcego w wymiarze ustalonym dla oddziału, do którego uczęszcza.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie MEN z dnia 28 sierpnia 2014 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz.U. z 1 września 2014 r. poz. 1157)
  • Rozporządzenie MEN z dnia 24 lipca 2015r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z dnia 7 sierpnia 2015 r. poz. 1113)
  • Rozporządzenie MEN z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z dnia 18 czerwca 2015 r., poz. 843)
  • Rozporządzenie MEN z dnia 29 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2014. poz. 1993).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT