Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Umowa z nauczycielem mianowanym/dyplomowanym. Nauczyciel mianowany/dyplomowany ma zawartą umowę na czas określony. W przypadku dalszego nawiązania stosunku pracy (na czas nieokreślony) należy zawrzeć umowę poprzez mianowanie czy na czas nieokreślony? Od czego to zależy?
Zatrudnienie nauczyciela mianowanego i dyplomowanego może nastąpić na podstawie umowy na czas nieokreślony lub na podstawie mianowania. Na podstawie umowy czas nieokreślony zostanie zatrudniony nauczyciel, który nie spełnia warunków określonych w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela, np. w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze.
Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się (obligatoryjnie) na podstawie mianowania, jeżeli:
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o interpretację. W szkole zatrudniamy nieprzerwanie sprzątaczkę od 1 grudnia 2000 r. Jest to jej pierwsza praca w życiu. Z tego tytułu ma wypłacany dodatek za wysługę lat w wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego. Obecnie pracownica przedstawiła zeznania świadków z Urzędu Gminy potwierdzające jej pracę w gospodarstwie rolnym rodziców w okresie od 8 lipca 1979 do 30 kwietnia 1983. Następnie od 1 maja 1983 do 9 kwietnia 1984 w gospodarstwie teściów, a od 9 kwietnia 1984 we własnym gospodarstwie (te daty wynikają z zeznań świadków). Pracownica urodziła się 7 lipca 1963. Małżeństwo zawarła 30 kwietnia 1983 przeprowadzając się do męża. Następnie 9 kwietnia 1984 pracownica przejęła na podstawie aktu notarialnego wraz z mężem gospodarstwo rolne teściów o powierzchni 6,17 ha, w którym pracowała do czasu podjęcia zatrudnienia w 2000 roku. Gospodarstwa rolnego rodziców (powierzchnia 2,79 ha) nie przejęła na własność. Pracownica uczęszczała do 3-letniej szkoły zawodowej dojeżdżając do niej codziennie kilka kilometrów. Proszę o wskazanie, które okresy pracy w gospodarstwie rolnym, należy zaliczyć do stażu pracy. W jakiej wysokości wypłacać dodatek stażowy oraz za ile lat pracy wypłacić nagrodę jubileuszową i kiedy dokonać wypłaty następnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniono pracownika po stażu (urząd pracy) na ½ etatu na okres 3 miesięcy, jest to pierwsze zatrudnienie pracownika. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela:
Nauczyciel ma dwie umowy w tej samej szkole - pierwsza na czas nieokreślony, druga na okres zastępstwa od września do kwietnia. Jaki będzie ogólny wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy ustępujący z dniem 31 sierpnia dyrektor może udzielić urlopu bezpłatnego nauczycielowi od 5 października? Pracownik zrezygnował ze zwolnienia lekarskiego i poprosił o urlop. Dyrektor udzielił urlopu w sierpniu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik złożył wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z tytułu przejścia na emeryturę z dniem 22 lipca. Pracując cały rok ma prawo do 26 dni urlopu. Ile dni urlopu mu się należy w tej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe