Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uprzejmie proszę o informację, czy fakt posiadania uprawnień do świadczenia kompensacyjnego może być kryterium doboru nauczyciela do zwolnienia z przyczyn organizacyjnych? Różne słyszę na ten temat opinie, nie dotarłem do żadnego orzecznictwa SN w tej sprawie.
Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 r. II PZP 13/08:
„Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (art. 45 § 1 k.p.).”
Zgodnie z powyższym, nabycie praw emerytalnych, czy tak jak w opisanym przypadku - prawa do świadczenia kompensacyjnego, nie może stanowić przyczyny zwolnienia z pracy. Przyczyną organizacyjną zwolnienia nauczyciela (tym, co wpisuje się w uzasadnienie wypowiedzenia) jest brak godzin z przedmiotu, do którego prowadzenia ma kwalifikacje. Brak godzin może wynikać ze zmiany planów nauczania, z wygaszania kształcenia w gimnazjum, utworzeniem mniejszej liczby uddziałów klas pierwszych niż w poprzednim roku, itd.
Nabycie praw emerytalnych może natomiast stanowić jedno z kryteriów wyboru nauczyciela do zwolnienia (w wypowiedzeniu umowy o pracę nie zawiera się informacji na ten temat). I tak np. w sytuacji, gdy trzeba wybrać spośród kilku nauczycieli tego samego przedmiotu, którzy mają podobne kwalifikacje, można wytypować do zwolnienia nauczyciela, który po rozwiązaniu umowy będzie miał zapewnione środki finansowe w postaci świadczenia kompensacyjnego, podczas gdy inny nauczyciel pozostałby bez takich środków.
O przyjętych w szkole kryteriach zwalniania dyrektor powinien zapoznać wszystkich nauczycieli np. na posiedzeniu Rady Pedagogicznej (co zostanie zaprotokołowane).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kto i komu powierza funkcję dyrektora podczas nieobecności zarówno dyrektora jak i wicedyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Problem mój pojawił się z n-lem, którego przedstawię przebieg pracy. Pani X zatrudniona została w 2012 r. w oddziale przedszkolnym w wymiarze 20/25 na czas określony. Następną umowę p. była dyrektor szkoły podpisała z n-lką na czas określony (3 lata) w pełnym wymiarze. Następną umową była również umowa na czas określony (1 rok). Dnia 01.09.2016 podpisano z n-lem kolejną umowę na czas określony (1 rok) czyli do 31.08.2017 r. W kwietniu 2017 r. p.urodziła dziecko i przebywa na urlopie macierzyńskim. Poprzednia dyrektorka wystawiła świadectwo pracy, które zostało wysłane w ciągu 7 dni. Pani n-lka domaga się zatrudnienia na czas nieokreślony z dniem 01.09.2017r. Proszę o wykładnię prawną tej trudnej i zawiłej dla mnie sytuacji. Bardzo proszę o pilną odpowiedź i ewentualnie wzór aneksu do zawartej wcześniej umowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Konserwator pracuje na 0.5 etatu i po przebyciu 182 dni wykorzystał urlop wypoczynkowy. W czasie urlopu złożył wniosek o tzw., wczasy pod gruszą'' . Na urlopie złożył podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z uwagi na stan zdrowia. Dodam,że jest rencistą od kilkunastu lat. od 17 maja 2017r. nie jest pracownikiem. Rodzina pyta dyrektora dlaczego nie otrzymał świadczenia a dopełnił wymagania zawarte w regulaminie ZFŚS tj. złożył gdy był na początku urlopu i był pracownikiem. Do księgowości wniosek o wczasy dotarł 12 czerwca i księgowość jest zdania,że w dniu 12 czerwca nie był pracownikiem. Czy dyrektor wydając polecenie na piśmie wypłatę należnego świadczenia popełnił błąd? Jest nie dopełnienie formalności po stronie szkoły, a nie widzę błędu konserwatora.
- Dnia 6.04.2017 nauczyciel dyplomowany zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.08.2017 r. za porozumieniem stron. Czy w świadectwie pracy w pkt. 3 stosunek pracy ustał w wyniku: a) rozwiązania należy wpisać „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika art. 30 § 1 pkt.2 w związku z art. 36 § 6 Kodeksu Pracy” czy powinien być jakiś zapis z Karty Nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy muszę przydzielić pełny etat nauczycielowi: 1) który wraca z rocznego urlopu wychowawczego 2) który wraca z urlopu macierzyńskiego? Dodam, że nauczyciele mieli przed odejściem na urlop pełne etaty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe