Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urlop dla celów artystycznych. Nauczyciel plastyki (zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć) złożył podanie do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu artystycznego (płatnego), w związku z wyjazdem chóru, którego jest członkiem, na festiwal muzyki cerkiewnej. Proszę o informację czy prywatny wyjazd na festiwal jest podstawą do udzielenia takiego urlopu oraz o informację kiedy (w jakich sytuacjach) udziela się nauczycielom urlopów w celach artystycznych.
Na podstawie § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, Dz.U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5 urlopy płatne dla celów naukowych, artystycznych lub oświatowych mogą być udzielane nauczycielowi w wymiarze do jednego miesiąca na opracowanie środków dydaktycznych, problemów z zakresu teorii lub praktyki pedagogicznej albo innych problemów z zakresu oświaty i wychowania, które mogą mieć znaczenie w unowocześnianiu i doskonaleniu procesu dydaktyczno-wychowawczego oraz systemu oświaty i wychowania, jeżeli z tego tytułu nauczyciel nie otrzymuje wynagrodzenia. Wyjazd nauczyciela jako członka chóru nie wiąże się z opracowywaniem środków dydaktycznych, problemów z zakresu teorii lub praktyki pedagogicznej albo innych problemów z zakresu oświaty i wychowania, które mogą mieć znaczenie w unowocześnianiu i doskonaleniu procesu dydaktyczno-wychowawczego oraz systemu oświaty i wychowania, z tego względu nie może zostac potraktowany jako urlop artystyczny. Ewentualnie nauczyciel może wystąpić o udzielenie urlopu bezpłatnego z ważnych przyczyn, ale dyrektor nie musi tego wniosku uwzględnić - § 12 ww. rozporządzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel który zawieszony jest w pełnieniu obowiązków nauczyciela w związku z wszczętym postępowaniem karnym oraz ma ograniczenie wynagrodzenia może korzystać z funduszu socjalnego?
- Czy tzw. zajęcia rozwijające z godzin dyrektora szkoły powinny być wliczane do pensum nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi kobieta ur. 20.02.1956 r. posiadająca na dzień 31.03.2017 r. 32-letni staż pracy z dniem 01 kwietnia 2017 roku chce odejść na emeryturę. Jaka przysługuje jej odprawa. Z dniem 1.01.2017 r. nabędzie prawo do 26 dni urlopu na 2017 r. czy jeżeli go nie wykorzysta należy się jej ekwiwalent? Czy jeśli otrzyma ekwiwalent za urlop będzie przysługiwało jej świadczenie urlopowe? Czy w związku z przejściem na emeryturę przysługuje jej jeszcze jakieś uposażenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona w zespole szkolno-przedszkolnym w niepełnym wymiarze.
Od września 2017 r. do 11 lutego 2018 r. wymiar zatrudnienia wynosił 11/20 (w tym 9 godzin w szkole podstawowej, 2 godziny w przedszkolu). Nauczycielka korzystała z urlopu wypoczynkowego jak pozostali nauczyciele szkoły podstawowej w okresie ferii zimowych - od 29 stycznia do 9 lutego 2018 r.
Od 12 lutego 2018 r. do 31 sierpnia 2018 na mocy porozumienia zmieniającego umowę o pracę jej wymiar zatrudnienia wynosi 22/22 i 2 godz. ponadwymiarowe (w tym 15 godz. w przedszkolu i 9 godz. w szkole podstawowej). Zgodnie z projektem organizacyjnym w roku szkolnym 2018/19 większość godzin będzie realizowała w szkole podstawowej
Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu, jaki wymiar urlopu przysługuje tej nauczycielce w 2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel do 2016 r. był zatrudniony w pełnym wymiarze godzin poprzez mianowanie na czas nieokreślony.
W roku szkolnym 2017/2018 wyraził zgodę na propozycję dyrektora - zmniejszenie zatrudnienia na 15/18.
W roku szkolnym 2018/2019 będzie zatrudniony na 4/18. W innej szkole podejmie pracę w pełnym wymiarze godzin poprzez mianowanie na czas nieokreślony.
Pytanie: Jak zgodnie z prawem nawiązać z nim umowę o pracę (nie poprzez mianowanie) na te 4/18.
Czy mogę przekształcić umowę, zmieniając warunki, czy muszę rozwiązać stosunek pracy i nawiązać na nowych zasadach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe