Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Usprawiedliwianie godzin nieobecnych w szkole przez ucznie pełnoletniego. Czy szkoła w takim przypadku może poprzez swój statut zobowiązać rodziców do usprawiedliwiania nieobecności dziecka w szkole dla młodzieży?
Niestety, nie. Uczeń pełnoletni może sam sobie usprawiedliwiać nieobecności. Można jedynie skrócić okres dopuszczania usprawiedliwiania, np. do 3-ech dni od ustania nieobecności. Zgodnie z obowiązującymi zapisami art. 95 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w związku z art. 10 Kodeksu cywilnego, władza rodzicielska trwa do pełnoletniości, którą osiąga się w wieku lat 18. Jest to wiek, kiedy dziecko osiąga pełną zdolność do czynności prawnych. Zatem rodzice, nawet gdyby chcieli taką osobę reprezentować przed organami, np. szkołą, to bez odpowiedniego upoważnienia nie mają do tego prawa. Należy więc uznać, iż taki uczeń samodzielnie już decyduje o swoim postępowaniu, w tym o obecności w szkole. Sprawy absencji oraz jej usprawiedliwiania reguluje statut szkoły. Który określa w szczegółach prawa ucznia, z uwzględnieniem w szczególności praw zawartych w Konwencji o prawach dziecka, oraz tryb składania skarg w przypadku naruszenia jego praw.zatem statut m. in. określa obowiązki ucznia, z uwzględnieniem obowiązków w zakresie usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze. zm.), w szczególności § 19 załącznika nr 4.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałabym prosić o przygotowanie regulaminu wynagradzania nauczycieli w przedszkolu niepublicznym. Na Państwa stronie widnieje regulamin dla nauczycieli zatrudnionych zgodnie z Kartą Nauczyciela, a w naszym przedszkolu dokonuję zatrudnienia wszystkich zgodnie z Kodeksem Pracy. Wynagrodzenie nauczycieli jak i pozostałych pracowników jest uzależnione od kondycji finansowej placówki i jej aktualnych możliwości. Przyznawane okazjonalnie premię z okazji świąt czy za docenienie wysiłków są różne. Wynagrodzenie nauczycieli, których jest zaledwie trzech jest takie samo bez względu na posiadany stopień nauczycielski.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: na jaką podstawę prawną powinnam się powołać pisząc zarządzenie dyrektora szkoły, jeżeli chcę wprowadzić regulamin naboru uczestników (uczniów szkoły) do projektu unijnego realizowanego w placówce? Jaka jest podstawa prawna powołania komisji, która tych uczestników wybierze?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Które roczniki uczniów należy wpisać do księgi ewidencji dzieci w nowej formie jaka jest wymagana. Jestśmy sześcio oddziałowa szkołą podstawową z oddziałem przedszkolnym.Obecnie mamy roczniki - 2000 - klasa VI, 2006,2007 oddział przedszkolny
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można skreślić z listy uczniów szkoły ponadpodstawowej ucznia za przewinienia statutowe? Uczeń spowodował bójkę na terenie szkoły, został ukarany i jednocześnie poinformowany, że ponowny udział w bójce skończy się skreśleniem z listy uczniów. Dodatkowo został poinformowany sąd rodzinny. Po niespełna miesiącu uczeń zaatakował kolegę, a cała sytuacja została nagrana telefonem. Rada pedagogiczna podjęła uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury skreślenia. Czy skreślenie ucznia jest zgodne z prawem? Czy kuratorium jako organ odwoławczy może cofnąć decyzję o skreśleniu? Dodam, że w statucie jest zapis, że wszczynanie bójki może być powodem skreślenia z listy uczniów.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dokument na życzenie
Bardzo proszę o Regulamin ZFŚS zgodnego z nową ustawą. Dziękuje
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe