Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W bieżącym roku szkolnym do miejskiego 5-oddziałowego przedszkola dołączone zostały 3 oddziały zlokalizowane w 2 wsiach. Czy w świetle nowych przepisów należy zmienić ten stan rzeczy, a może powołać tylko wicedyrektora? Czy zespoły szkolno-przedszkolne mogą funkcjonować, jeśli placówki znajdują się w różnych miejscowościach?
Od dnia 1 września 2017 r. na podstawie § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, Dz.U. z 2017 r., poz. 649 w uzasadnionych przypadkach poszczególne oddziały, nie więcej jednak niż 6 oddziałów, mogą być zlokalizowane w różnych lokalach położonych na terenie danej miejscowości, jeżeli organ prowadzący przedszkole zapewni dyrektorowi przedszkola warunki sprawowania bezpośredniego nadzoru nad tymi oddziałami. Przepis dotyczy tworzenia oddziałów przedszkola rozpoczynających funkcjonowanie w roku szkolnym 2017/2018 i zobowiązuje do tworzenia przedszkoli funkcjonujących w jednej miejscowości (art. 307 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60). Dotychczasowe przedszkole lub zespół szkolno – przedszkolny (z racji przyłączenia oddziałów w roku szkolnym 2016/2017) może funkcjonować nadal w kilku miejscowościach albo może podlegać przekształceniu polegającym na likwidacji zamiejscowych oddziałów z dniem 31 sierpnia 2018 r. w trybie art. 89 ustawy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59 oraz utworzeniu w to miejsce nowych samodzielnych przedszkoli. Ponieważ liczba oddziałów przedszkola przekracza 6, można (ale nie ma ustawowego obowiązku) utworzyć stanowisko wicedyrektora (art. 101 ust. 2 pkt 1 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel podaje informacje na temat realizacji podstawy programowej przy semestralnych sprawozdaniach.
Czy nadal obowiązuje dodatkowe pisemne prowadzenie arkuszy monitoringu treści podstawy programowej dla przedmiotu? /podstawa prawną/
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę wysłać nauczyciela na szkolenie? Jestem nowym dyrektorem. Kiedy zwróciłam się do nauczyciela z prośbą o wyjazd na szkolenie, odpowiedział, że nie mogę go do tego zmusić. Prosi o decyzję na piśmie z podaniem podstawy prawnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Przed wprowadzeniem w szkole dziennika elektronicznego zorganizowano dwa szkolenia. Jeden z nauczycieli przebywał w tym czasie na urlopie wypoczynkowym, uzupełniającym. Nie skorzystał z żadnego szkolenie i twierdzi, że nie jest w stanie prowadzić dziennika, bo nie był na szkoleniu. Jak powinnam postąpić w powyższej sytuacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku zniesiono obowiązek szkolny dla 6-latków. Czy nauczyciele przedszkola mają nadal obowiązek przygotowania i wydania rodzicom diagnozy gotowości szkolnej dzieci z 2010 roku w roku szkolnym 2015/2016? Czy ten obowiązek został zniesiony?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jakim zakresie i kiedy dyrektor może powierzyć obowiązki wicedyrektorowi? Za pomocą zarządzenia, pisma o powierzeniu? Czy wystarczy zapis w statucie szkoły. A czy musi być zapis w statucie o możliwości powierzenia? Czy też w przydziale czynności dla wicedyrektora?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe