Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W dniu 01.09.2015 r. dziecko sześcioletnie rozpoczęło naukę w klasie I. Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty może więc skorzystać z prawa do ponownego uczęszczania do klasy I w kolejnym roku szkolnym. Matka złożyła w szkole wniosek dotyczący kontynuacji nauki w klasie I bez zgody ojca. Jednakże sąd rejonowy w wyroku rozwodowym rodziców, wskazując matkę jako osobę wykonującą władzę rodzicielską nad tą dziewczynką, nie pozbawił ojca praw rodzicielskich, przyznając mu wykonywanie władzy rodzicielskiej nad starszą siostrą. W wyroku sądowym brak jest więc zapisu o pozbawieniu praw rodzicielskich zarówno ojca jak i matki do którejkolwiek z córek. Czy w danej sytuacji prawnej dziecka wymagana jest pisemna zgoda ojca na wniosku dotyczącym kontynuacji nauki w klasie I?
O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, a w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka i dlatego szkoła nie jest uprawniona do domagania się przedstawienia stanowiska drugiego rodzica co do wyboru szkoły, gdyż ich ewentualne uzgodnienia są ich wewnętrzną sprawą (art. 97 § 2 i art. 98 § 1 KRiO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy trzeba uzyskać pisemna zgodę rodziców, na naukę w oddziale integracyjnym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był chroniony od 1 kwietnia 2017 do 1 września 2018 roku, czy po tym okresie obowiązuje dodatkowy okres ochronny pracownika?
Czy jeśli w trakcie projektu majowego arkusza organizacyjnego pracownik jest chroniony to muszę uwzględniać to chronienie, mimo że arkusz będzie obowiązywał od września, czyli od miesiąca kiedy już ten pracownik nie będzie chroniony?
Co w sytuacji gdy mam 3 pracowników chronionych i jednemu z nich jestem w stanie zapewnić tylko 5/18? Czy w takiej sytuacji uznaje się, że żaden z tych pracowników względem siebie nie jest chroniony?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam,mamy ucznia w kl IV SP, który sprawia kłopoty wychowawcze. Współpraca z rodzicami jest praktycznie niemożliwa, ponieważ matka nie chce podejmować decyzji, odwleka je w czasie, pisze mnóstwo pism do wychowawcy, dyrektora, z kolejnymi uwagami. Od miesiąca nie możemy podpisać kontraktu z uczniem i matką, ponieważ wynajduje przeróżne przyczyny, aby odwlec to w czasie. Zaproponowałam rozmowę z udziałem mediatora z PZM, ale matka nie wyraziła zgody. W wyniku ciągłych ataków matki na wychowawczynię (nieuzasadnionych)jest ona bardzo znerwicowana. Czy istnieje jakikolwiek sposób, aby przenieść ucznia do szkoły rejonowej skoro nasza szkoła budzi tyle zastrzeżeń u tych Państwa?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna do nowelizacji statutu szkoły w roku szkolnym 2021/2022?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego również w dodatkowym terminie, w związku z czym otrzymuje na świadectwie wpis nieklasyfikowany, czy uczeń nieklasyfikowany może zdawać egzamin poprawkowy lub czy może zostać promowany warunkowo (nie korzystał z tej możliwości).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe