Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, a w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską...

PORADA PRAWNA

07 kwietnia 2016 Prawo oświatowe

W dniu 01.09.2015 r. dziecko sześcioletnie rozpoczęło naukę w klasie I. Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty może więc skorzystać z prawa do ponownego uczęszczania do klasy I w kolejnym roku szkolnym. Matka złożyła w szkole wniosek dotyczący kontynuacji nauki w klasie I bez zgody ojca. Jednakże sąd rejonowy w wyroku rozwodowym rodziców, wskazując matkę jako osobę wykonującą władzę rodzicielską nad tą dziewczynką, nie pozbawił ojca praw rodzicielskich, przyznając mu wykonywanie władzy rodzicielskiej nad starszą siostrą. W wyroku sądowym brak jest więc zapisu o pozbawieniu praw rodzicielskich zarówno ojca jak i matki do którejkolwiek z córek. Czy w danej sytuacji prawnej dziecka wymagana jest pisemna zgoda ojca na wniosku dotyczącym kontynuacji nauki w klasie I?

O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, a w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka i dlatego szkoła nie jest uprawniona do domagania się przedstawienia stanowiska drugiego rodzica co do wyboru szkoły, gdyż ich ewentualne uzgodnienia są ich wewnętrzną sprawą (art. 97 § 2 i art. 98 § 1 KRiO). 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT