Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W dniu 28 grudnia zostanie rozwiązana umowa z nauczycielem (przejście na emeryturę). W jakim terminie powinien nauczyciel złożyć zawiadomienie o tym fakcie. Czy odprawa może być wypłacona w roku przyszłym, ponieważ w tym roku nie przewidziana była w budżecie? Jako emeryt będzie zawarta umowa z dniem 30.XII czy lepiej z dniem 01.01.2016r? Czy może być zawarta umowa dnia następnego? Czy rozwiązać z dniem 31.XII i nawiązać nową z dniem 02.01.2016? Czy to będzie bardziej prawidłowe?Czy przerwę w pracy odliczyć od "trzynastki?"
Rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę może nastąpić w drodze wypowiedzenia, ale również za porozumieniem stron (w tym przypadku umowę można rozwiązać w kazdej chwili).
Odprawę emerytalną, tak samo jak inne świadczenia związane z rozwiązaniem stosunku pracy, jak. np. ekwiwalent urlopowy, wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Data rozwiązania umowy nie ma znaczenia. Istotne jest, aby nowa umowa była zawarta co najmniej po 1 dniu przerwy w zatrudnieniu, np. 28.12.2015 i 30.12.2015. Aby jednak nie wyglądało to na obejście prawa, mozna zastosować dłuzszy okres - rozwiązanie umowy 28.12.2015, a ponowne zatrudnienie dopiero po nowym roku - 04.01.2016 r. (poniedziałek).
Do obliczenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego trzeba będzie przyjąć wynagrodzenie nalezne za okres trwania stosunku pracy (w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy nauczyciel powinien zwrócić część pobranego wynagrodzenia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest niezbędna dokumentacja przy przekazywaniu szkoły nowemu dyrektorowi przez dyrektora, który przechodzi na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce i sprzątaczce w szkole za przepracowanie 45 lat pracy przysługuje nagroda jubileuszowa ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mój pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 9 lutego 2016. Ma 6 dni zaległego urlopu za 2014 rok i z oczywistych przyczyn nie korzystał z urlopu w roku bieżącym. Jaki wymiar urlopu mu przysługuje, gdy powróci do pracy? Poproszę również o informację czy jeśli otrzyma rentę, o którą się stara również ma prawo wybrać urlop i w jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wydanie opinii prawnej dotyczącej przysługiwania bądź nie dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2016 w opisanych poniżej przypadkach: 1. Pracownik obsługi w szkole: w okresie od 1.01.2016 r. do 5.05.2016 r. – urlop rodzicielski; po zakończeniu urlopu rodzicielskiego w dniu 6.05.2016 r. powrót do pracy - nie świadczyła w tym dniu efektywnej pracy: w czasie 1 godziny była na badaniach lekarskich, na pozostałe 7 godzin złożyła wniosek o udzielenie czasu wolnego na podstawie art. 188 Kp; od 9.05.2016 r. do 13.07.2016 r. korzystała z urlopu wypoczynkowego; od 14.07.2016 r. do 31.12.2016 r. przebywała na urlopie wychowawczym; urlop wychowawczy trwa nadal; 2. Pracownik obsługi w szkole: w okresie od 01.01.2016 r. do 23.03.2016 r. przebywał na zasiłku rehabilitacyjnym, ale otrzymywał również wynagrodzenie za dodatek stażowy; 23.03.2016 r. nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem pracownika na rentę chorobową. Pracownik nie spełnił warunku przepracowania minimum 6 miesięcy. Z warunku przepracowania 6 m-cy jest zwolniony z tytułu przejścia na rentę, ale efektywnie nie przepracował nawet 1 dnia. Jednak istnieje podstawa naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego z tytułu wypłacania pracownikowi dodatku za wysługę lat, który to dodatek wchodzi w skład podstawy do wyliczenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik (nauczyciel, pracownik administracji i obsługi szkoły), który ma dziecko musi złożyć oświadczenie o tym, iż zamierza korzystać z dwóch dni zwolnienia w ramach opieki nad dzieckiem do 14 roku życia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe