Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W grudniu 2018 r. kończę 56 lat. Posiadam wykształcenie licencjata. Pracuję w przedszkolu 37 lat. Proszę o odpowiedź czy w związku z reformą oświaty jestem zmuszona do uzupełnienia wykształcenia i uzyskania tytułu mgr? Bardzo proszę o podanie podstaw prawnych.
Do pracy w przedszkolu wystarczające jest posiadanie ukończonych studiów pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz przygotowanie pedagogiczne - § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, Dz.U. z 2017 r., poz. 1575. W związku z tym tytuł licencjata jest wystarczający m.in. dla nauczyciela wychowania przedszkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka przebywa na urlopie wychowawczym od 06.03.2012 -do 23.05.2013 .
Czy należą mu się dni wolne? ( np. za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2012 roku?)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z potrzebą zatrudnienia nauczyciela w celu współorganizowania kształcenia ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym, zwracam się z prośbą o opinię dotyczącą wymagań kwalifikacyjnych do pracy na tym stanowisku. Zgodnie z § 7 ust. 3 pkt 1) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1578), nauczyciel zatrudniany w celu współorganizowania kształcenia dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym powinien posiadać kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. Ponadto, zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2) a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz 1575), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela posiada osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnej z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, a zgodnie z § 23 ust. 2 ww. rozporządzenia, kwalifikacje do prowadzenia zajęć resocjalizacyjnych lub socjoterapeutycznych, uwzględniających potrzeby uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym, posiada osoba, która: 1. ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnej z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne 2. ponadto ukończyła studnia wyższe w zakresie resocjalizacji. W związku z potrzebą zatrudnienia nauczyciela w celu współorganizowania kształcenia dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym, do pracy na tym stanowisku zgłosił się nauczyciel, który ukończył wyższe studia pierwszego stopnia na kierunku: pedagogika, w specjalności: resocjalizacja społecznie nieprzystosowanych i posiada przygotowanie pedagogiczne. Uprzejmie proszę o informację, czy w nauczyciel, który ukończył studia na kierunku: pedagogika (a nie pedagogika specjalna) ,w specjalności: resocjalizacja, posiada kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej i może być zatrudniony na stanowisku nauczyciela współorganizującego kształcenie dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym oraz do prowadzenia zajęć resocjalizacyjnych z uczniem.
- Z dniem 31 sierpnia 2019 roku zostaje wygaszone gimnazjum. Czy wszystkim nauczycielom tj. zatrudnionym na czas określony i nieokreślony w związku z likwidacją zakładu pracy należy się odprawa? Jeśli tak to w jakiej wysokości.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W arkuszu organizacyjnym zatwierdzonym w maju. Szkoła zaplanowała 4 oddziały, w czerwcu po rekrutacji okazuje się, że liczba uczniów zmniejszy się na 3 oddziały. Jak w takim przypadku zmniejszyć pensum albo przydział godzin dla nauczyciela mianowanego i kontraktowego zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 3. Pani woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do teraz) od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym. Na początku listopada u pracownika została przeprowadzona operacja. W związku z tym, iż po 5 stycznia 2023 r. pracownik nie rokował powrotu do pracy (zbyt krótki okres po operacji), pracownik uzyskał półroczną rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy z ZUS. Natomiast w zakładzie pracy od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Pracownik zamierza wrócić do pracy jednak noga nie jest do końca sprawna. Po urlopie bezpłatnym pracownik będzie wykorzystywał urlop wypoczynkowy.
1. Kiedy powinnam wydać skierowanie do lekarza medycyny pracy? W trakcie urlopu bezpłatnego czy urlopu wypoczynkowego?
2. Co jeśli lekarz medycyny pracy nie orzeknie, że pracownik jest zdolny do pracy? Jak wtedy rozwiązuje się umowę? Czy obowiązuje okres wypowiedzenia?
3. Jaką przyczynę rozwiązania wpisuje się w świadectwie pracy? Jaka jest podstawa prawna?
4.Czy pracownikowi należy się odprawa?
5. Pracownik ma 68 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w razie rozwiązania umowy (ze względu na brak orzeczenia lekarskiego) należy zapłacić ekwiwalent za całość urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe