Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Potrącenia wynagrodzenia zasadniczego z dodatkami do wynagrodzenia dokonuje się w sposób uregulowany w § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja...

PORADA PRAWNA

10 kwietnia 2019 Kadry

W jaki sposób dokonać potrącenia wynagrodzeń nauczycieli za strajk rozpoczęty 8 kwietnia 2019 r.? Czy potrąceniu podlegają wszystkie składniki wynagrodzenia czy tylko wynagrodzenie zasadnicze? Czy wynagrodzenie należy potrącić za dni kalendarzowe dzieląc je na 30 czy na dni robocze dzieląc na 21, czy na godziny do przepracowania w danym miesiącu przez poszczególnych nauczycieli?

Potrącenia wynagrodzenia zasadniczego z dodatkami do wynagrodzenia dokonuje się w sposób uregulowany w § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.). Wynagrodzenie za kwiecień 2019 r. oblicza się w następujący sposób: miesięczną stawkę wynagrodzenia zasadniczego wraz ze stałymi dodatkami (stażowym, motywacyjnym, funkcyjnym) dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu z uwzględnieniem dnia strajku, czyli w razie zatrudnienia na pełen etat wynagrodzenie dzieli się przez 168 godzin (21 dni roboczych× 8 godzin) w celu obliczenia wynagrodzenia za 1 godzinę. Takie wyliczenie dotyczy nauczyciela, ponieważ pedagog otrzymuje wynagrodzenie nie tylko za godziny realizowane w ramach pensum, ale również za inne czynności i zadania realizowane w ramach 40-godzinnego i 5-dniowego tygodnia pracy w razie zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć zgodnie z art. 42 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2016 r. poz. 1379 ze zm.), czyli bez względu na liczbę godzin pensum planowanych do zrealizowania w dniu strajku. Następnie otrzymaną kwotę wynagrodzenia za 1 godzinę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy (8 godzin, gdy strajk trwał cały dzień i nauczyciel zatrudniony na pełen etat nie świadczył pracy). Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc oraz w związku z dokonaną wypłatą w kwietniu 2019 r. z góry w nadmiernej wysokości, potrąca się ją w najbliższym terminie wypłaty (lub w późniejszym terminie za pisemną zgodą pracownika). Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa w związku z nieprzepracowaniem całego miesiąca oblicza się zgodnie z uchwałą organu prowadzącego (art. 30 ust. 6 pkt 2 KN), nie przysługuje natomiast za takie godziny zaplanowane i niezrealizowane w dniu udziału w strajku. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT