Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jakiej sytuacji nauczycielowi nie przysługuje świadczenie socjalne? Nauczyciel, który ma zabieraną część pensji przez Urząd Skarbowy, zwrot kosztów za pobyt na wakacjach ma zwracany. Natomiast w okresie przedświątecznym nauczyciel nie otrzymał żądnych pieniędzy, ponieważ w księgowości powiedzieli, że mu się nie należy. Proszę o odpowiedź, kiedy się należy i czy pieniądze z funduszu socjalnego są zabierane przez Urząd skarbowy? Proszę o odpowiedź i podstawę prawną.
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem ust. 1, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie.
O tym, dlaczego nauczycielowi odmówiono świadczenia w okresie przedświątecznym, powinny mówić postanowienia regulaminu ZFŚS obowiązującego w szkole.
Zajęcie komornicze może obejmować również świadczenia socjalne, jeżeli komornik wystąpi o takie potrącenie do pracodawcy na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy organ prowadzący szkołę (dokładnie gmina) może odmówić wypłacenia odpraw nauczycielom zwalnianym z powodu likwidacji szkół? Jeśli tak, to w jakim przypadku i na jakiej podstawie prawnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Zanim zadam pytanie, przedstawię problem. Nauczyciel mianowany został zawieszony w czynnościach w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym. Zawieszenie zostało ustanowione do czasu zakończenia sprawy w sądzie. Dzisiaj, KONIEC MAJA, jako dyrektor szkoły otrzymałam z sądu informację (o która sama się zwróciłam), iż sprawa została warunkowo umorzona na POCZĄTKU MARCA.
Moje pytanie jest następujące - czy w przepisach prawa jest określony czas, w którym pracownik (w tym przypadku nauczyciel) jest zobowiązany powiadomić pracodawcę o wyroku, o tym, że powód zawieszenia przestał istnieć? Czy ma w ogóle obowiązek poinformowania o tym (Sąd sam z siebie nie informuje o wyrokach)?
A jeżeli tak, to czy jeżeli ww. nauczyciel nie dopełnił obowiązku i nie przystąpił do pracy, można to potraktować jako porzucenie pracy?
Przeciwko ww nauczycielowi nie toczyło się postępowanie dyscyplinarne i otrzymywał on wynagrodzenie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie powinny być zasady przechowywania i udostępniania prac pisemnych uczniów według obowiązujących regulacji prawnych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła pedagogikę specjalną, ze specjalnością resocjalizacja i posiadająca przygotowanie pedagogiczne może pracować jako pedagog specjalny w punkcie przedszkolnym dla dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik może posiadać dwie niezależne ze sobą umowy o pracę u jednego pracodawcy? Różny charakter pracy. Specjalista d/s płac w przedszkolu posiada umowę na okres próbny określony w umowie na trzy miesiące w wymiarze 1/5 etatu. W chwili obecnej woźna oddziałowa wystąpiła o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 4 listopada w związku z nabyciem praw emerytalnych. Specjalista d/s płac wyraziła chęć uzupełnienia etatu do pełnego etatu, na stanowisku woźnej oddziałowej. Woźna oddziałowa jest niezbędna, ponieważ mamy dużą ilość dzieci uczęszczających do przedszkola. Czy powinnam zawrzeć drugą niezależną umowę o innym charakterze pracy i innymi obowiązkami na stanowisko woźnej na 0,75 etatu, z osobą wykonującą pracę jako specjalista d/s płac? Nie wiem jak rozwiązać ten problem.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe