Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W oddziale ogólnodostępnym (nie dwujęzycznym) w klasach VII-VIII obowiązkowa jest nauka dwóch języków obcych nowożytnych, zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia...

PORADA PRAWNA

02 sierpnia 2019 Prawo oświatowe

W klasach IV-VI szkoły podstawowej wprowadzony został dodatkowy język rosyjski w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Godziny te zostały wprowadzone decyzją organu prowadzącego. Nie mamy tu do czynienia z oddziałami dwujęzycznymi. Czy rodzice mogą zrezygnować z uczęszczania na język rosyjski w następnym roku szkolnym?

W oddziale ogólnodostępnym (nie dwujęzycznym) w klasach VII-VIII obowiązkowa jest nauka dwóch języków obcych nowożytnych, zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2019 r., poz. 639). Jeżeli jest to jedyny drugi język obcy nauczany w szkole, rodzice nie mogą zrezygnować z uczęszczania przez dzieci na język rosyjski. Z kolei jeżeli w szkole jest więcej dodatkowych języków obcych do wyboru, nauczanych jako drugi obowiązkowy język zgodnie z ramowym planem nauczania np. w grupie międzyoddziałowej, rodzice uczniów klas VII – VIII według zasad określonych w statucie szkoły (lub w ich braku – na podstawie uznaniowej decyzji dyrektora) będą mogli zmienić język rosyjski na inny (art. 98 ust. pkt 17, art. 68 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). Z kolei jako zajęcia dodatkowe spoza tzw. ramówki, są one co do zasady nieobowiązkowe dla uczniów klas IV-VI i rodzice tych uczniów mogą zrezygnować z zajęć z drugiego języka w każdym czasie. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby również w tych klasach język rosyjski jako przedmiot spoza podstawy programowej i ramówki został wprowadzony do rozkładu zajęć przez dyrektora, po przyznaniu przez organ prowadzący na wniosek dyrektora dodatkowych godzin na realizację dodatkowych zajęć edukacyjnych - § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ww. rozporządzenia. Po wprowadzeniu do rozkładu zajęć, dodatkowe zajęcia stają się zajęciami obowiązkowymi dla uczniów i rodzice nie mogą z nich zrezygnować, jeśli są przewidywane w wyższej klasie. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT