Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w placówce feryjnej, w związku ze zmianami organizacyjnymi nie było możliwe dalsze zatrudnienie nauczyciela w roku szkolnym 2017/2018. Dyrektor z dniem 1 września 2017 r. przeniósł nauczyciela w stan nieczynny do 28 lutego 2018 r. W związku z powyższym za czas przebywania w stanie nieczynnym od 01.09.17 do 28.02.18 czy przysługuje nauczycielowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Jeśli tak to w jakim wymiarze?
Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny w trybie art.5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2107r. poz. 1189 z późn.zm.) korzysta ze wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy, w tym do uprawnień urlopowych. Pozostawanie w przedmiotowej sprawie w stosunku pracy do dnia 28 lutego 2018r. spowodowało nabycie przez nauczyciela prawa do urlopu za rok 2018, gdyż zgodnie z treścią art. 65 ustawy Karta Nauczyciela, nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym. Przepis art.66 ust.2 ustawy Karta Nauczyciela stanowi, iż w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w tzw. placówkach feryjnych oraz nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych w tzw. placówkach nieferyjnych. W okresie stanu nieczynnego nie można udzielić nauczycielowi urlopu wypoczynkowego, w związku z czym przysługuje mu ekwiwalent za urlop. Nauczyciel przebywający w stanie nieczynnym w okresie do dnia 28 lutego 2018r. ma prawo do ekwiwalentu z niewykorzystany urlop w 2018r. w wymiarze proporcjonalnym do okresu pracy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, także wtedy gdy w zatrudniającej go szkole przewidziano ferie.
Brak uregulowania w ustawie Karta Nauczyciela zasad rozliczania urlopu w przypadku ustania stosunku pracy w trakcie roku stosunku do nauczycieli zatrudnionych w placówkach feryjnych, stanowi podstawę zastosowania art. 91c tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy Karta Nauczyciela, mają zastosowanie przepisy ustawy Kodeks pracy. Przepis art. 1551 ustawy Kodeks pracy stanowi, że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracy wykorzystał urlop w przysługującym mu lub wyższym wymiarze. Przy ustalaniu wymiaru urlopu, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi (art. 1552 ustawy Kodeks pracy). Przy ustalaniu wymiaru urlopu niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia ( art. 1553 ustawy Kodeks pracy). Wskutek niemożności wykorzystania urlopu wypoczynkowego w czasie trwania ferii, nauczycielowi w danym roku przysługuje urlop w wymiarze 8 tygodni, stosując zasady określone w przepisach ustawy Kodeks pracy oraz rozwiązując stosunek pracy z dniem 28 lutego 2018r. nauczycielowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop w wymiarze 2/12 x 56 dni, czyli w wysokości 9,3 dnia, tj. zgodnie z art.1553 ustawy Kodeks pracy, za10 dni.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2107r. poz. 1189 z późn.zm.).
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018r. poz.108).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy projekt arkusza organizacyjnego szkoły musi być zaopiniowany przez radę pedagogiczną przed oddaniem do organu prowadzącego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń trenujący w klubie sportowym 10 godzin tygodniowo może być zwolniony z zajęć wychowania fizycznego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w dniu wolnym od pracy realizował zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i wykazał godziny pracy do zapłaty; dyrektor chce dać dzień wolny za ten czas. Czy dyrektor może zmusić nauczyciela do wzięcia dnia wolnego? Czy istnieje wybór w tym zakresie dla nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam pytanie dotyczące pensum nauczycielskiego. Otóż w ramach "szukania oszczędności" w oświacie zasugerowano nam dyrektorom aby zastanowić się nad zwiększeniem pensum nauczycielskiego, zastępstwami bezpłatnymi i likwidacją godzin ponadwymiarowych podczas przygotowywania projektu organizacyjnego na następny rok szkolny, zapowiedziano też likwidację (a właściwie obniżkę do przysłowiowej złotówki) wszystkich dodatków (motywacyjnych, mieszkaniowych, funkcyjnych itp.) Co robić w takiej sytuacji? Czy takie działania są zgodne z prawem? Czy też w niedługim czasie nauczyciele zaczną dyrektorów podawać do sądów pracy i wygrywać?
Bardzo proszę o poradę
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób należy ustalić ocenę i treść zapisu na świadectwie szkolnym oraz w arkuszu ocen w przypadku zwolnienia ucznia z odbycia praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne/praktyka zawodowa) w związku z odbytym przez ucznia stażem na podstawie art. 121a ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe?
Przykład 1.
Uczeń zrealizował w pełnym wymiarze treści nauczania praktyk zawodowych w ramach stażu uczniowskiego (280 godzin). Otrzymał zaświadczenie na podstawie wzoru określonego w rozporządzeniu MEN z dnia 12 sierpnia 2019 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1583).
Na tej podstawie Dyrektor może zwolnić ucznia z realizacji praktyk zawodowych, ale nie ma wiedzy w jaki sposób ustalić ocenę i w jaki sposób odnotować to w arkuszu ocen i świadectwie szkolnym?
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemowego zagadnienia, które stanęło przed Dyrektorem szkoły.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe