Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W mojej szkole została oddelegowana (na podstawie pisma skierowanego do dyrektora szkoły przez wiceprezesa Zarządu Oddziału ZNP) do pracy w biurze Oddziału ZNP nauczycielka na cały etat tj. 18/18 na okres kadencji. Czy nadal jest ona członkiem Rady Pedagogicznej i czy takie oddelegowanie jest właściwe, jeżeli członkami tej organizacji są nauczyciele wszystkich szkół w gminie oraz szkół średnich podlegających starostwu powiatowemu?
Zwolnienie od pracy opisane w pytaniu przysługuje w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, na podstawie art. 31 ustawy z dnia 23.05.1991 r. o związkach zawodowych. W zależności od wniosku zarządu zakładowej organizacji związkowej zwolnienia od pracy udzielane są z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub bezpłatnie.
Zgodnie z § 4 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11.06.1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych (...), pracodawca jest obowiązany, na wniosek zarządu zakładowej organizacji związkowej, zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie tej organizacji, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wykaże we wniosku, że zachodzą okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia, o których mowa w art. 31 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych.
Oddział, zgodnie ze Statutem ZNP, jest międzyzakładową organizacją związkową o uprawnieniach zakładowej organizacji związkowej w rozumieniu ustawy o związkach zawodowych i prawa pracy.
Na podstawie art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 14.12.2016 r. - Prawo oświatowe, w skład Rady Pedagogicznej wchodzą przede wszystkim: dyrektor szkoły i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole. Nauczyciel oddelegowany do pracy w związkach zawodowych nadal jest nauczycielem zatrudnionym w szkole, jednak w przypadku całkowitego zwolnienia od pracy (w pełnym wymiarze) oddelegowanie będzie usprawiedliwieniem nieobecności na posiedzeniach rady pedagogicznej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zostałam zatrudniona w szkole od 29.01.2018 do 30.06.2018 (a więc było to drugie półrocze) za nauczyciela, który odszedł ze szkoły- w tym momencie nie było nauczyciela do matematyki. Czy nie jest to zatrudnienie zgodnie z organizacją pracy szkoły? Czy za to należy mi się "trzynastka"?
- Jak nalicza się dodatek za pracę w oddziałach dwujęzycznych? Jaki akt prawny to reguluje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole zatrudniającej 46 nauczycieli i 17 pracowników administracji i obsługi- inspektorem BHP jest pracownik administracji. Na jakiej podstawie należy go zatrudnić- powierzenia czy umowy zlecenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy i jak rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, który zatrudniony na podstawie mianowania przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia do 20.01.2020 r..Pracuje w Zespole Szkół (gimnazjum i liceum). Nie ma możliwości zatrudnienia na pełny etat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor chce wypowiedzieć sprzątaczce umowę o pracę z dniem 01 lipca, z faktu iż w czasie wakacji następuję zmniejszenie obowiązków i nie ma potrzeby zatrudnienia tylu pracowników. Czy można z takiego powodu wypowiedzieć umowę o pracę i czy jako pracodawca nie naruszy prawa chcąc od września zatrudnić kolejną lub tą samą osobę na tym stanowisku? Czy jest w przepisach prawa wskazany okres, przez który pracodawca nie może zatrudnić nikogo na takim stanowisku na którym nastąpiło rozwiązanie umowy z w/w powodu? Czy osobie takiej należy się odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe