Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W naszej szkole funkcjonuje oddział specjalny z uczniami z upośledzeniem w stopniu lekkim. Jest to klasa z uczniami klas I, II, IV, VII. Nauczyciel dyplomowany zatrudniony od 01.09.2017 r. w wymiarze 14/18 godzin tygodniowo ma przydzielone 13/18 godzin w szkole i 1/18 w klasie - oddziale specjalnym, w której są uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Czy nauczycielowi należy się dodatek za trudne warunki pracy? Jeżeli tak to w jakiej wysokości? Dyrektor szkoły – nauczyciel mianowany - realizuje godziny dydaktyczne w wymiarze 3/18 w w/w oddziale specjalnym prowadząc zajęcia rewalidacyjne. Jest to pensum ustalone przez organ prowadzący szkołę dla dyrektora. Czy dyrektorowi należy się dodatek za trudne warunki pracy? Jeżeli tak to w jakiej wysokości? Inni nauczyciele przedmiotowi (np. nauczyciel wychowania fizycznego) mają przydzielone 21/18 godzin tygodniowo, w tym 17/18 w szkole i 4/18 w w/w oddziale specjalnym. Czy nauczycielowi należy się dodatek za trudne warunki pracy za 4/18? Jeżeli tak to w jakiej wysokości? Przedstawiam rozdział z Uchwały Rady Miasta w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół p przedszkoli w sprawie dodatku za trudne warunki pracy. § 8 1. Nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach pracy dla zdrowia przysługują z tego tytułu dodatki. 2. Za pracę w trudnych warunkach uznaje się prowadzenie przez nauczycieli: a/ zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokim, b/ zajęć dydaktycznych i wychowawczych w klasach specjalnych oraz prowadzenie indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego, c/ prowadzenie nauczania indywidualnego w domu ucznia, zakwalifikowanego do takiego kształcenia. 3. Nauczycielom przysługuje dodatek w wysokości: za prace w trudnych warunkach – 20% wynagrodzenia zasadniczego. 4. Dodatek za trudne lub uciążliwe warunki pracy przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, za którą dodatek jest związany oraz w okresie nie wykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego. 5. Nauczycielom prowadzącym indywidualne nauczanie w domu ucznia oraz dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego przysługuje dodatek w wysokości 20 % stawki godzinowej za każdą przepracowana godzinę. 6. Dodatki przysługują w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych, warunkach pracy pozostają do obowiązującego wymiaru godzin. 7. Dodatki wypłaca się z dołu za czas faktycznego wykonywania pracy § 14 ustalenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin dla nauczycieli, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkole: 1. dyrektor szkoły liczącej 17 i więcej oddziałów – 3 godz.
Podstawą przyznawania dodatku za warunki pracy jest art. 34 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela Dodatek przysługuje za pracę w trudnych lub uciążliwych warunkach, których wykaz zawiera rozporządzenie MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Zgodnie z wykazem umieszczonym w/w rozporządzeniu – do trudnych warunków pracy zalicza się prowadzenie zajęć dydaktycznych i wychowawczych w specjalnych przedszkolach (oddziałach), szkołach (oddziałach) specjalnych. Zatem wyliczenie dodatku za trudne warunki pracy winno dotyczyć wyłącznie godzin realizowanych przez nauczyciela w oddziale specjalnym.
Zarówno przepisy KN, jak i wspomnianego rozporządzenia nie przewidują szczegółowych zasad naliczania wysokości dodatków za warunki pracy przysługujących nauczycielom. Wysokość dodatków oraz zasady ich wypłacania powinny być ustalone w regulaminie wynagradzania nauczycieli, tworzonym przez organ prowadzący szkołę (art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela). Przesłany fragment uchwały RM w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół i przedszkoli w sprawie dodatku za trudne warunki pracy – zgodny jest z obowiązującym prawem. Proszę więc o wyliczenie konkretnych kwot dodatku zwrócić sie do referatu księgowości, który obsługuje finansowo szkołę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy do okresu zatrudnienia przy obliczaniu terminu wypłaty nagrody jubileuszowej wlicza się zatrudnienie w innym zakładzie do nadal. Chodzi o sytuację, że pracownik zatrudniony w Naszym zakładzie od 2009 roku w innym zakładzie pracuje od 2000 do nadal i nie ma świadectwa pracy bo umowa trwa nadal. Jeżeli się wlicza taki okres to jakie dokumenty wystarczą do zaliczenia - wystarczy umowa o pracę z tamtym zakładem pracy i zaświadczenie o zatrudnieniu do chwili obecnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany w maju br. chce złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 31 sierpnia. Znalazł inną pracę w miejscu zamieszkania. Czy posiadacie Państwo druk wzór rozwiązania takiej umowy. Czy na podaniu nauczyciela wystarczy adnotacja dyrektora, iż wyraża zgodę. Czy nauczycielowi temu należy się świadczenie urlopowe za rok szkolny 2015/16. Czy jeszcze jakieś inne odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel naszej jednostki jest chory i obecnie przebywa w szpitalu. Zanosi się na dłuższe zwolnienie lekarskie, około 1 miesiąca. Czy możemy przyjąć na zastępstwo na czas nieobecności chorej, nauczyciela dyplomowanego emeryta? Jakie składniki wówczas należałoby mu wypłacić oprócz wynagrodzenia zasadniczego? Co z wysługą lat, dodatkiem wiejskim i mieszkaniowym? Czy istnieje jakaś inna forma zatrudnienia nauczyciela, aby było taniej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przedszkola może zawrzeć pierwszą umowę na czas nieokreślony z pracownikiem obsługi? (jest to pierwsza umowa z tym pracownikiem w przedszkolu)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2019 r. We wrześniu przebywał na urlopie bezpłatnym przez 6 dni. Czy nabywa prawo do trzynastki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe