Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W niepublicznym przedszkolu integracyjnym w ramach zajęć dodatkowych szczególnie dla dzieci z niepełnosprawnością zapewniamy dogoterapię, hipoterapię. Ze specjalistami prowadzącymi w/w zajęcia obecnie mamy podpisane umowy o współpracy (zajęcia odbywają się w różnych terminach w zależności od zapotrzebowania,tj. zgłoszeń rodziców bo zajęcia są dobrowolne oraz w przypadku hipoterapii od pogody - zajęcia prowadzone są na placu przed przedszkolem). Czy od 1.09.2018 roku jesteśmy zobowiązani do zawarcia z tymi specjalistami umów o pracę?
Jeśli któryś ze specjalistów posiada kwalifikacje nauczyciela, czyli odpowiedni poziom wykształcenia z przygotowaniem pedagogicznym, taka osoba powinna zostać zatrudniona w niepublicznym przedszkolu na umowę o pracę od dnia 1 września 2018 r. bez względu na wymiar zatrudnienia – art. 9, art. 10a w zw. z art. 91b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967. Z kolei osoby bez kwalifikacji nauczyciela (w szczególności bez przygotowania pedagogicznego), czyli specjaliści na stanowiskach niepedagogicznych, mogą być zatrudniani na umowy cywilnoprawne, w tym na umowy zlecenia lub o świadczenie usług w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej – art. 750 w zw. z art. 734 i n. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1025 ze zm.), jednak pod warunkiem, że wykonywanie przez nich zadań nie odbywa się w warunkach typowych dla stosunku pracy, czyli pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę – art. 22 § 1 - § 12 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kobieta od 16 marca pozostaje na urlopie macierzyńskim. Początkowo miała pozostać na tym urlopie do końca jego trwania, wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński (obecnie chyba 6 tygodni) oraz nowy urlop rodzicielski. Jej sytuacja rodzinna skomplikowała się, ponieważ w firmie jej męża zapowiedziano od 30 maja rozpoczęcie procedury zwolnień grupowych wśród pracowników.
Cel, jaki chcielibyśmy osiągnąć to ochrona przed zwolnieniem grupowym. Moje pytania/wątpliwości:
1. Od kiedy ojciec może przejąć urlop macierzyński od matki i czy chroni on przed zwolnieniem grupowym? Czy po powrocie z niego ojciec pozostaje pod ochroną? Słyszałem o możliwości pracy po macierzyńskim na części etatu, co ponoć na 12 miesięcy chroni przed zwolnieniem. Czy to prawda? Czy również przed grupowym? Jak długo ojciec musiałby przebywać na macierzyńskim, żeby móc po powrocie skorzystać z ochrony niepełnego etatu? Jak długo muszą trwać konsultacje pracodawcy ze związkami w sprawie zwolnień grupowych i kiedy najwcześniej można spodziewać się wypowiedzeń? Z jakim wyprzedzeniem należy składać prośbę o urlop macierzyński?
2. Czy urlop rodzicielski chroni przed zwolnieniem grupowym?
3. Czy urlop ojcowski (dwa tygodnie dla ojca po urodzeniu dziecka) chroni przed zwolnieniem grupowym?
4. Czy kobieta - nauczycielka w państwowej szkole, po przerwaniu na rzecz męża urlopu macierzyńskiego, wraca na te same warunki pracy i płacy? Obecnie brakuje dla niej godzin. Czy w dniu powrotu może dostać wypowiedzenie zmieniające?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam i proszę o poradę. Zatrudniam nauczyciela w klasie 0 (przy szkole jest oddział 0) na cały etat 22/22, który uczy jeszcze 3/18 godziny (plastyki i muzyki - zajęcia łączone). Czy te godziny mogę liczyć jako nadliczbowe odpracowane, czy musi być osobna umowa.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Nauczycielka jest na urlopie macierzyńskim do 20 sierpnia, jeszcze nie wiem czy będzie korzystała z dodatkowego urlopu. Na czas jej zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego zatrudniłam na zastępstwo innego nauczyciela. Czy umowę mogę podpisać do 28 czerwca, czy do 20 sierpnia ? Pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 1.09.17 będzie miał przepracowane 35 lat; ma 58 lat. Skierował wniosek do ZUSu z pytaniem czy może przejść na emeryturę. Oczekuje na odpowiedź. W tym czasie dyrektor przygotowuje arkusz i wykluczył już tego nauczyciela, nie zawarł go w arkuszu, tylko inną osobę na jego stanowisko. Co się stanie w przypadku, gdy nauczyciel starający się o emeryturę otrzyma z ZUSu odmowę i będzie chciał wrócić na swoje stanowisko pracy, a dyrektor zaplanował już w arkuszu, który wkrótce zaakceptuje organ prowadzący, inną osobę?
- Nauczyciel, który realizuje awans od września w placówce publicznej i zmienia w marcu placówkę również na publiczną czy może kontynuować staż i jakie warunki musi dopełnić?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe