Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z przepisem art.172 ust.2 pkt 5 ustawy Prawo oświatowe statut szkoły niepublicznej powinien określać  prawa i obowiązki uczniów szkoły,  w tym...

PORADA PRAWNA

28 lutego 2018 Prawo oświatowe

W październiku dyrektor prywatnego, dziennego liceum dla młodzieży przedstawił uczniom ich obowiązki. Uczniowie podpisali dokument. U niektórych osób pojawiły się zapisy dotyczące tego z kim nie mogą siedzieć w ławce na lekcji. Dotyczyło to również tzw zakochanej parze, która flirtowała ze sobą , dotykała się pod ławką nie interesowała się przebiegiem lekcji. Obecnie uczeń (już pełnoletni) zarzucił szkole, że ów regulamin godzi w jego interesy i samopoczucie i jest sprzeczny z zapisem statutowym który brzmi: celem i zadaniem szkoły jest: zapewnienie uczniom pełnego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego w warunkach poszanowania ich godności oraz wolności światopoglądowej i wyznaniowej. Uczeń twierdzi, że zapis mówiący o tym, że nie może w trakcie lekcji siedzieć w ławce ze swoja dziewczyną jest równoznaczny z brakiem jego poszanowania. Czy nauczyciele w szkole maja prawo decydowania o tym z kim siedzi uczeń w ławce? (para była wyłącznie zainteresowana sobą)

Zgodnie z przepisem art.172 ust.2 pkt 5 ustawy Prawo oświatowe statut szkoły niepublicznej powinien określać  prawa i obowiązki uczniów szkoły,  w tym przypadki,  których uczeń może być skreślony z listy uczniów szkoły. Szkoła niepubliczna o uprawnieniach szkoły publicznej stwarza możliwość uczniom korzystania z jej usług edukacyjnych, jednakże  pod pewnymi warunkami. Uczeń korzystając jej usług ma prawny obowiązek podporządkowywania się obowiązującym w niej regulacjom wewnętrznym, do których należy zwłaszcza statut oraz regulaminy. Podstawę do ich wydania stanowi przepis powołanej na wstępie ustawy. Tak stanowione prawo wewnętrzne tworzy element porządku normatywnego, któremu uczeń podlega. Jeśli uczeń szkoły niepublicznej nie chce się podporządkować obowiązującym w szkole normom lub poleceniom dyrektora szkoły lub nauczycieli,  to należy jemu ( w sytuacji gdy jest pełnoletni)  oraz jego rodzicom  zaproponować możliwość  kontynuacji  dalszego  kształcenia się w innej szkole lub przewidzieć w statucie szkoły sankcje za ich nieprzestrzeganie, włącznie ze skreśleniem ucznia z listy uczniów.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe ( Dz.U.z 2017r. poz.59 z późn.zm.).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT