Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Uczeń może wrócić do swojej obwodowej szkoły i kontynuować w niej naukę, o ile jego rodzice podejmą taką decyzję. Dyrektor szkoły podstawowej ma jedynie możliwość...

PORADA PRAWNA

18 kwietnia 2018 Prawo oświatowe

W październiku przyjęłam ucznia do kl. VII z poza obwodu szkoły. Obecnie uczeń nie wywiązuje się z obowiązków ucznia, nie podporządkowuje się zasadom panującym w szkole, ma konflikty z kolegami (bójki w drodze ze szkoły), pomawia nauczycieli (np. nauczyciel ośmieszył go słownie, kręcił go za ucho). Dyrektor wszystkie insynuacje musi rozwiązywać. Rodzice ucznia są konfliktowi, wulgarni, awanturują się, nie widzą winy w dziecku, ciągle atakują szkołę, nauczycieli. Czy jest możliwość aby uczeń wrócił do swojej macierzystej szkoły? Obawiam się o dobre imię szkoły i nauczycieli. Proszę o podstawę prawną.

Uczeń może wrócić do swojej obwodowej szkoły i kontynuować w niej naukę, o ile jego rodzice podejmą taką decyzję. Dyrektor szkoły podstawowej ma jedynie możliwość wystąpienia do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły. Statut szkoły podstawowej – opracowany zgodnie z przepisem art.98 ust.1 pkt 20 ustawy Prawo oświatowe – powinien określać przypadki, w których dyrektor szkoły podstawowej może wystąpić do kuratora oświaty z wnioskiem w tej sprawie. Proponujemy zatem sprawdzić, czy opisane wyżej zachowanie ucznia mieści się w katalogu przypadków, jaki szkoła przyjęła. Jeśli spełnione są statutowe przesłanki do przeniesienia, to decydując się na uruchomienie tej procedury, dyrektor musi uzasadnić dlaczego decyduje się na przeniesienie ucznia. W uzasadnieniu wniosku można powołać się np. na diagnozę określającą przyczyny decydujące o przeniesieniu ucznia, powody wystąpienia z wnioskiem, podjęte do tej pory przez szkołę środki zaradcze wobec ucznia ( np. współpraca z rodzicami, pedagogiem szkolnym, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, policją, kuratorem sądowym, radą rodziców, samorządem uczniowskim i inne), przewidywane skutki przeniesienia ucznia do innej szkoły, w tym wskazanie propozycji szkoły, która może przyjąć ucznia, odległość z miejsca zamieszkania - komunikacja, proponowany termin przeniesienia, możliwości adaptacyjne ucznia w nowym środowisku.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe ( Dz.U. z 2017r. poz.59 z późn.zm.).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT