Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W przypadku likwidacji przedszkola niepublicznego z dniem 31 sierpnia- czy rozwiązanie umowy najmu pomieszczeń na przedszkole możliwe jest z dniem 31 lipca? Czy w takim przypadku możliwe jest wykreślenie przedszkola z ewidencji placówek oświatowych z dniem 31 sierpnia? Czy możliwe jest zakończenie umów o pracę z nauczycielami z dniem 31 sierpnia? Wg umów z rodzicami o świadczenie usług przedszkolnych - miesiąc sierpień jest miesiącem wolnym, za który nie ponoszą opłat czesnego.
Możliwość rozwiązania umowy najmu z dniem 31 lipca jest uzależniona od treści umowy najmu i okresu, na jaki umowa została zawarta. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, najemca może wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie i z zachowaniem okresu wypowiedzenia wskazanego w umowie lub ze skutkiem natychmiastowym, jeśli umowa taką możliwość dopuszcza. W przypadku, gdy umowa została zawarta na czas nieoznaczony, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego, chyba że umowa przewiduje krótszy lub dłuższy okres wypowiedzenia (art. 673 § 3 i art. 688 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 2014 r., poz. 121). Za porozumieniem stron dopuszczalne jest rozwiązanie umowy w terminie zgodnie ustalonym przez strony. Jeśli więc zgodnie z umową nie można jej rozwiązać dniem 31 lipca, należy podjąć negocjacje i próbę rozwiązania w trybie porozumienia.
Ponieważ niepubliczna jednostka oświatowa może zostać zlikwidowana z dniem 31 sierpnia, nie może zostać wykreślona z ewidencji wcześniej – z dniem 31 lipca, chyba że przez okres 3 miesięcy w trakcie roku szkolnego przedszkole nie prowadziło działalności dydaktycznej (art. 84 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z póź. zm.).
Okres wypowiedzenia umów o pracę nauczycieli jest uzależniony od posiadanego przez nich stażu pracy w niepublicznym przedszkolu. Jeśli wśród nich są osoby uprawnione do skorzystania z trzymiesięcznego wypowiedzenia (które przepracowały 3 lata w tym przedszkolu), pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umów o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 pełnego kalendarzowego miesiąca. W takim przypadku nauczycielom przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia (art. 36 [1] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1502).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej i dwóch szkół filialnych. Nowa rada miejska wpadła na pomysł utworzenia zespołu szkolno - przedszkolnego czyli dołączą przedszkole. Jaka jest procedura tworzenia zespołu czy rodzice mają na to wpływ ? Ani nauczyciele ani rodzice nie chcą zespołu co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń klasy III, który ma 90% nieobecności w szkole w ciągu roku szkolnego może być nieklasyfikowany do klasy IV? Proszę o wyjaśnienie i podanie podstawy prawnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dowiedziałam się, że od 1 lutego 2017 roku niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne nie mogą wydawać opinii w sprawie wczesnego wspomagania dziecka. Wiem, że nie dotyczy to spraw już prowadzonych, które mogą dokończyć, zachowują też ważność opinie wydane wcześniej. Prosiłabym o podanie konkretnej wykładni prawa (ustawa, rozporządzenie - paragraf, punkt...).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zmiany należy wprowadzić w statucie po przyjęciu zerówki?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy prawnie zasadne jest pytanie rodziców w ankiecie na początku roku szkolnego o wyrażenie zgody na udział dziecka w wyjściach klasowych mających na celu realizację zadań dydaktycznych i wychowawczych oraz
wyjściach klasowych mających charakter dydaktyczno- rekreacyjny? Sądzę, że jest to zawarte w działaniach szkoły i jedyną barierą moze być kwestia opłaty za wyjście.
Dziękuję za odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe