Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W roku 2013 pracownikowi błędnie wyliczono dni ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Były pracownik nie rości żadnych pretensji czy należy skorygować błąd skoro wykryto go dopiero teraz?
Zgodnie z art. 94 kodeksu pracy, do podstawowych obowiązków pracodawcy nalezy m.in. terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia.
Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od chwili, kiedy stały się wymagalne. Wprawdzie pracownik nie chce skorzystać ze swojego uprawnienia, jednak pracodawca chcąc działać zgodnie z prawem musi wyrównać wynagrodzenie (ekwiwalent).
Art. 282 § 1 Kodeksu pracy:
Kto, wbrew obowiązkowi:
1) nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń,
2) nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu,
3) nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy,
podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kończy staż na nauczyciela dyplomowanego i do 15 kwietna otrzyma ocenę dorobku zawodowego. Jednocześnie będzie startował w konkursie na dyrektora również w kwietniu. Czy ocena dorobku zawodowego może być potraktowana przez komisję konkursową jak ocena pracy nauczyciela?
- Pracownica obsługi (sprzątaczka) w szkole wróciła po zasiłku rehabilitacyjnym. Stawała przed komisją drugi raz, a ta nie znalazła przeciwwskazań do pracy. Pracownica nadal czuje się źle (ma chore kolana) i nie chce wracać do pracy. Teraz przebywa na zwolnieniu lekarskim na zupełnie inną chorobę. Co może zrobić, aby już nie wracać do pracy? Do wieku emerytalnego brakuje jej jeszcze dwóch lat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W chwili obecnej zatrudniam nauczyciela, który jest na urlopie na poratowanie zdrowia, wraca do pracy w czerwcu 2020 r. W związku z reorganizacją szkoły- likwidacją dwóch filii i brakiem godzin czy możliwe jest ograniczenie temu nauczycielowi godzin do połowy etatu? Jeśli tak, to do kiedy należy powiadomić nauczyciela o takim zamiarze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielkę (stopień awansu dyplomowany) zatrudniona od 01.09.2017 r. na czas określony na czas powrotu z urlopu rodzicielskiego PaniX do dn. 16.02.2018 r. na stanowisko nauczyciela wychowawcy świetlicy w wymiarze 26/26 tygodniowo. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron z dniem 31 grudnia 2017 r. ponieważ Pani X przerwała swój urlop rodzicielski. Natomiast wspomniana nauczycielka została zatrudniona od 01.01.2018 r. na zastępstwo innej Pani jednak nasuwa się pytanie czy można ją zatrudnić do 31.08.2018 r.? Czy tylko do zakończenia roku szkolnego czyli 22.06.2018 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy dnia 1.09.2009 stracił pracę. Umowa z nauczycielem nie została przedłużona. Nauczyciel odwołał się do sądu pracy, cały rok szkolny 2009/2010 toczyła się sprawa w sądzie. Nauczyciel w tym czasie nie świadczył pracy, ponadto nauczyciel ten w tym czasie nie wyrażał chęci świadczenia pracy ani ustnie ani na piśmie. W tym czasie nauczyciel pobierał świadczenia z urzędu pracy. Obecnie nauczyciel domaga się w sądzie pracy wynagrodzenia za rok szkolny 2009/2010; a więc za czas kiedy fizycznie nie pracował. Co w tym zakresie stanowi prawo?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe