Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W roku 2023 Dzień Niepodległości przypadał w sobotę. Czy będąc wicedyrektorem przysługuje mi dzień wolny za święto przypadające w sobotę?
Nauczycielom nie przysługuje prawo do "odebrania dnia wolnego" za święto wypadające w inny dzień niż niedziela.
Czas pracy nauczycieli szkół publicznych regulowany jest przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) w sposób wyczerpujący. Zgodnie z art. 42 ust. 1 KN czas pracy nauczyciela wynosi do 40 godzin tygodniowo. Stosownie do przepisów art. 42c ust. 1 KN nauczyciel zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Stosownie do przepisów art. 42c ust. 3-4 nauczyciel otrzymuje dzień wolny od pracy wyłącznie w przypadku świadczenia przez niego pracy w dniu w który przypada święto, lub który jest dla niego dniem wolnym od pracy zgodnie z przyjętą w szkole organizacją pracy np. sobota. Równocześnie przepisy KN milczą na temat okresu rozliczeniowego, jak również określają, że ewidencją objęte są wyłącznie zajęcia i czynności realizowane w ramach pensum nauczyciela.
Z uwagi na powyższe, brak jest podstaw do stosowania wobec nauczycieli, w tym również zajmujących stanowiska kierownicze w szkole, norm prawnych art. 130 § 2 k.p. zgodnie z którym każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Powyższe znajduje potwierdzeniem również w orzecznictwie Sądu Najwyższego, który w postanowieniu z 13.06.2018 r., (III PZP 2/18) wskazując, że "brak w pragmatyce nauczycielskiej unormowania dotyczącego obniżenia pensum z tytułu występującego w tygodniu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela oznacza, że ustawodawca nie przyznał nauczycielowi takiego prawa".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Co należy rozumieć pod hasłem "reguła kasowego wykorzystania dotacji"? Czy ta zasada ma zastosowanie w rozliczeniach finansowych przedszkola niepublicznego? (Jeśli w/w zasada ma zastosowanie w przedszkolu niepublicznym, to od kiedy obowiązuje?)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przedszkola od 01.09.2018 będzie mógł mieć nadgodziny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik administracji z pozytywnym wynikiem COVID-19 może podczas izolacji świadczyć pracę zdalną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1.09.2008r. została zatrudniona sprzątaczka na pełen etat na czas nieokreślony. Osoba ta na dzień 27.11.2018r. miała 19 lat pracy. Z dniem 06.02.2019r. ta Pani przyniosła dokumenty od radcy prawnego potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym i z dniem 27.10.2018r. łączny staż pracy tej osoby to 22 lata. Czy dyrektor ma obowiązek wypłaty nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku kończy się moja kadencja na stanowisku dyrektora. Wniosek o dokonanie oceny mojej pracy złożyłam do Organu Prowadzącego 18 listopada 2016 r., czy do konkursu przystępuję wg starych , czy nowych przepisów?. Czy organ prowadzący może przedłużyć mi kadencję i na ile lat? W jakim terminie organ nadzorujący może dokonać oceny mojej pracy jeżeli organ prowadzący przekazał moją ocenę 12 lutego bieżącego roku?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe