Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W roku szkolnym 2016/2017 na umowę czasową tzn. na okres 01.09.2016 do 31.08.2017 i na pełen etat został zatrudniony nauczyciel kontraktowy. Otrzymaliśmy zawiadomienie ZNP, że został prezesem ogniska ZNP w naszej szkole i w związku z tym został objęty ochroną prawną na okres od 17.11.2016 do 31.08.2019. Czy to oznacza ,że musimy utrzymać pracownika na stanowisku do określonej przez ZNP daty? A jeżeli będzie trzeba zastosować ograniczenie etatu? Nie wiemy jaki będzie nabór do szkoły, więc nie możemy z góry zagwarantować możliwości pracy na pełen etat w roku przyszłym. Na dzień dzisiejszy nie wiemy też czy chcemy podpisać kolejną umowę z tym pracownikiem. A jeżeli znajdziemy nauczyciela z większym doświadczeniem i wyższym awansem to w dalszym ciągu jesteśmy obligatoryjnie zmuszeni zatrudniać mimo umowy na czas określony nauczyciela chronionego przez ZNP? Proszę o wykładnię wraz z podstawą prawną.
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23.05.1991 r. o związkach zawodowych, pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:
1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
2) zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa w pkt 1
- z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy.
2. Ochrona, o której mowa w ust. 1, przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.
Powyższa ochrona nie dotyczy jednak zakończenia umowy o pracę z powodu upływu czasu, na który była zawarta. Takie zakończenie stosunku pracy nie stanowi jednostronnej czynności pracodawcy a wynika z przepisów kodeksu pracy (umowa kończy się "sama"). Nie ma zatem obowiązku przedłużania jej do czasu trwania ochrony związkowej pracownika.
Inną kwestią jest zatrudnienie po zakończonej umowie innego nauczyciela w miejsce powstałego vacatu. Dotychczas zatrudniony nauczyciel może domagać się zawarcia kolejnej umowy, zwłaszcza, że obecna umowa została zawarta na czas określony, a zasadniczo naczyciela kontraktowego zatrudnia się na czas nieokreślony (art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela). Jedynie w przypadkach określonych w art. 10 ust. 7 KN możliwe jest zatrudnienie nauczyciela kontraktowego na umowę okresową (w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wszystko ok, ale to dotyczy n-la oddziału przedszkolnego, który zastępował n-la na urlopie macierzyńskim /zakończenie urlopu przypadało na 19 czerwca, potem 5 dni chorobowego co dało datę końcową - 24 VI - zakończenia zajęć/ . A więc, umowa z zastępującym nauczycielem wygasała dokładnie 24 czerwca. Po jej zakończeniu wypłacono ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Stąd też nadal mam wątpliwości, czy w takiej sytuacji - umowy na czas zastępstwa a nie zatrudnienia na rok szkolny - nie popełniłam błędu?
- Czy nauczycielowi dyplomowanemu zatrudnionemu na 10/18 w szkole z mocy mianowania na czas nieokreślony, który dostanie wypowiedzenie z powodu zmian organizacyjnych w szkole, należy się 6 miesięczna odprawa?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na niepełny etat w przedszkolu jest do końca czerwca na urlopie bezpłatnym. W maju przysłał wypowiedzenie umowy (obowiązuje go 3 miesięczny okres wypowiedzenia).
Pytanie: Czy za lipiec i część sierpnia muszę wypłacić mu wynagrodzenie?
Czy należy mu się jeszcze urlop lub ekwiwalent za urlop?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczycielom przysługuje dodatek za nauczanie indywidualne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna być napisana informacja o warunkach zatrudnienia dla dyrektora szkoły, który też uczy i zatrudniony jest z Kodeksu pracy? W naszej szkole nie obowiązuje KN, a nauczyciele w umowach mają tylko zapis z KN, art. 64 ust. 1 KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe