Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym ze względu na strukturę nauczyciele wypracowują w ramach etatu różne godziny tygodniowego obowiązkowego wymiaru, np. 18/18, 24/24 itp. Pytanie dotyczy sposobu wyliczenia stawki za godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który wypracowuje etat 18/18 (w umowie nauczyciel) natomiast godziny ponadwymiarowe przydzielone ma w grupach wychowawczych 24/24. Czy wg zasady 4,16x18 itp, czy 4,16x24. Czy może powinna być zastosowana zasada etatu łączonego?
Szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw określa, na podstawie art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela, organ prowadzący w drodze regulaminu. Regulamin powinien określać, czy w sytuacji takiej jak opisana w pytaniu, bierze się pod uwagę pensum ustalone dla rodzaju prowadzonych zajęć, czy pensum określonego w umowie o pracę (w tym np. pensum łączonego).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pani sprzątająca w szkole zachorowała i od 3 listopada przebywa na L4. Inne panie sprzątaczki pracujące w szkole zostały wysłane do wykonania prac, aby w szkole było czysto. Po dwóch tygodniach wystąpiły z szeregiem problemów i próśb, aby szukać nowego pracownika. Aby wynagrodzić im wykonywaną dodatkową pracę, przyznałem 10% dodatku od 29 listopada do poborów zasadniczych, do czasu powrotu chorej sprzątaczki. Obowiązujący regulamin przewiduje takie rozwiązanie pod warunkiem posiadanych środków. Na zabezpieczenie środków uzyskałem zgodę od organu, choć ich nie miałem. Chora sprzątaczka wróciła do pracy 6 grudnia. Czy za tydzień mogę wypłacić dodatkowe 10%? Czy moje działania są prawidłowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka kwota subwencji przysługuje na ucznia gimnazjum posiadającego orzeczenie o niesprawności intelektualnym w stopniu lekkim? Jaka jest dopuszczalna ilość uczniów właśnie z taką sprawnością w "zwykłej" klasie ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel 1.09.17 będzie miał przepracowane 35 lat; ma 58 lat. Skierował wniosek do ZUSu z pytaniem czy może przejść na emeryturę. Oczekuje na odpowiedź. W tym czasie dyrektor przygotowuje arkusz i wykluczył już tego nauczyciela, nie zawarł go w arkuszu, tylko inną osobę na jego stanowisko. Co się stanie w przypadku, gdy nauczyciel starający się o emeryturę otrzyma z ZUSu odmowę i będzie chciał wrócić na swoje stanowisko pracy, a dyrektor zaplanował już w arkuszu, który wkrótce zaakceptuje organ prowadzący, inną osobę?
- Pytanie dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego: Nauczyciel (posiadający uprawnienia emerytalne) został zatrudniony na umowę na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela na okres 04.09.2017 - 28.11.2017 - pod koniec tego okresu zatrudniony na zastępstwo był nieobecny z powodu choroby (2 dni), następnie z tym samym nauczycielem została zawarta kolejna umowa na zastępstwo na okres 11.12.2017 - 22.06.2018. Czy ten nauczyciel zatrudniony na zastępstwo zachowuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2017 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organizując bony podarunkowe z ZFŚŚ (opodatkowane) należy ponieść koszty dodatkowe w wysokości 10 zł od każdej karty oraz prowizję 40 zł za całość operacji. Czy te koszty należy przypisać każdemu pracownikowi (np.14zł + bon) czy tylko wartość bonu, a koszty dodatkowe pokryć jednorazowo (np. 240zł0 dla 20 pracowników)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe