Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole mam nauczyciela zatrudnionego w oddziale przedszkolnym na 11/22 etatu. Czy można go zatrudnić na 8/26 etatu w świetlicy, jako doraźne zastępstwo na przynajmniej 6 miesięcy?
Zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Ze swoim pracownikiem można zawrzeć drugą umowę o pracę pod warunkiem, że będzie to inne stanowisko. W przypadku nauczyciela oddziału przedszkolnego i wychowawcy świetlicy warunek ten zostałby spełniony - są to dwa różne stanowiska.
Należy jednak sprawdzić, czy organ prowadzący ustalił w formie uchwały tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin (art. 42 ust. 7 pkt 3 KN). Wówczas nauczycielowi można, w sposób określony przez organ prowadzący, ustalić tzw. łączone pensum na czas określony.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel planuje wziąć 5 dni urlopu bezpłatnego. Czy dyrektor może udzielić takiego urlopu? Jaka jest podstawa prawna? Czy taki urlop wpłynie na przebieg stażu na nauczyciela mianowanego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację za ile dni urlopu muszę wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop w sytuacji, gdy nauczyciel jest zatrudniony od 01.11.2018 r. do 30.06.2019 r. w wymiarze 3/23 w placówce nieferyjnej. Pracuje we wtorki i czwartki w trzech grupach razem 3 godziny tygodniowo i nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu. My doskonale wiemy ile godzin się należy nauczycielowi, ale pytanie moje dotyczy ilości dni do wypłaty ekwiwalentu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa jest we wczesnej ciąży, nie korzystała do tej pory z L4. W lipcu bądź w sierpniu będzie zdawała na stopień nauczyciela mianowanego. Jeżeli pójdzie na L4 w trakcie urlopu np. 10 sierpnia 2022 po mianowaniu to czy wręczamy jej umowę przekształcającą na podstawie mianowania z dniem 1 września 2022 r. w trakcie zwolnienia lekarskiego czy czekamy do jej powrotu? Od kiedy wówczas otrzymuje nowe wynagrodzenie? Od czego naliczamy jej wynagrodzenie? Czy będzie stratna jeżeli pójdzie na zwolnienie z dniem 10 sierpnia? Co jeżeli poszłaby na zwolnienie 4 września a nie 10 sierpnia – czy byłoby to dla niej korzystniejsze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba ktora ukończyła studia magisterskie na kierunku nie zwiazanym z pedagogika, ale uzupełnila kwalifikacje studiami podyplomowymi z przygotowania pedagogicznego i oligofrenopedagogiki moze pracowac na stanowisku nauczyciela w osrodku rewalidacyjno-wychowawczym dla dzieci i młodziezy z niepełnosprawnoscia intelektualna w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz głębokim?
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nabył prawo do emerytury z dniem 11.11.2017r. Jego łączny staż pracy wynosi ponad 30 lat, w tym staż "pracy przy tablicy" 17 lat. Nauczyciel będzie pracować do końca obecnego roku szkolnego, tj. do 31.08.2018 z uwagi na fakt, iż chce przejść na emeryturę. Rozwiązanie stosunku pracy nastąpi prawdopodobnie za porozumieniem stron (nauczyciel złoży wniosek) na podstawie art. 30 par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy w związku z art.23 ust.4 pkt 1 Karty Nauczyciela. Czy rozwiązanie stosunku pracy w tym przypadku jest prawidłowe? W jakiej wysokości i na jakiej podstawie prawnej należy się odprawa pieniężna? Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe