Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole od dwóch miesięcy trwa remont - termomodernizacja całego budynku, i w związku z tym sprzątaczki pracują dłużej oraz w czasie sobót i niedziel. Stan taki będzie jeszcze trwał jakieś trzy miesiące. Czy tylko mogę zwiększyć premię tym paniom, czy również dać dodatek do pensji?
Pracownicy niepedagogiczni szkół traktowani są zgodnie z art. 5d ustawy o systemie oświaty jak pracownicy samorządowi (Status prawny pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych).
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o prcownikach samorządowych określa warunki pracy w godzinach nadliczbowych oraz w dniach wolnych:
Art. 42. 1. Regulamin pracy jednostki, o której mowa w art. 2, określa porządek wewnętrzny i rozkład czasu pracy w sposób zapewniający obywatelom załatwianie spraw w dogodnym dla nich czasie.
2. Jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz, bez ich zgody, do pracowników samorządowych sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujących się dziećmi w wieku do ośmiu lat.
4. Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.
Zgodnie z ust. 2 dyrektor szkoły może zlecić sprzątaczkom pracę zarówno w godzinach nadliczbowych, jak i w porze nocnej oraz w sobotę i niedzielę, jednak w przypadku tych ostatnich jedynie wyjątkowo. Nie mogą więc panie pracować w każdy weekend.
Co do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe - ust. 4, który daje pracownikowi możliwość wyboru pomiędzy wynagrodzeniem a godzinami wolnymi (nie dniami).
W przypadku pracowników niepedagogicznych nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy dot. wynagrodzenia za godziny nadliczbowe z dodatkiem 50 % lub 100%.
Art. 43. 1. W sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.
Należy więc tutaj pamiętać o zachowaniu norm czasu pracy - przeciętnie 40 godzin w tygodniu i 8 godzin dziennie w okresie rozlliczeniowym. Przy dłuższym remoncie należy tak zorganizować pracę sprzątaczkom, żeby przekroczenia tych norm były jak najmniejsze (zmienić godziny pracy tak, aby panie wymieniały się). Jeżeli sytuacja taka ma trwać jeszcze 3 miesiące, proponuję zapytać w miejscowym Ośrodku Pomocy Społecznej o możliwość przekazania pracowników do prac interwencyjnych. Szkoły często z takich rozwiązań korzystają.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry jako nauczyciel ukończyłam w 2008 roku szkolenie (150 godzin) Integracja sensoryczna teoria, diagnoza i terapia oraz zdałam egzamin z wynikiem pozytywnym. Proszę o informację jakie mam uprawnienia. Proszę o odpowiedź na e-mail szkolaspecjalna@infocentrum.com
- Witam. Jestem na końcowym etapie arkusza organizacyjnego na nowy rok szkolny 2013/2014 i pojawił się dylemat, czy nauczyciel, który od 20 lat uczy muzyki (3 godziny tygodniowo) nie mając typowych kwalifikacji nadal może tej muzyki uczyć? Co roku wystawiam vakat i co roku nikt nie chce na 3 godziny przyjść do nauczania muzyki. Obecny nauczyciel jest jeszcze zatrudniony jako plastyk, technik, informatyk (zgodnie z kwalifikacjami) i we wrześniu dostaje te 3 godziny muzyki. Czy długoletnia praca jako nauczyciel muzyki może dać prawo do prowadzenia tych zajęć pomimo braku w tym kierunku odpowiedniej szkoły. Pozdrawiam. Maria
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z podwyżką dla nauczycieli ogłoszoną przez MEN ile od września 2019 roku może wynieść maksymalne wynagrodzenie dyrektora niepublicznej placówki oświatowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wraca z urlopu uzupełniającego za 2018 r.(urlop macierzyński i rodzicielski) 19.05.2019 r. od 20.05.2019 r. chce uzyskać urlop na poratowanie zdrowia. Proszę o obliczenie jak długo powinien trwać urlop zdrowotny, aby nauczyciel mógł rozpocząć pracę 01.09.2020 r.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop bezpłatny można rozpisywać na pojedyncze dni? Nauczyciel pracuje na 2/18, w każdy piątek po dwie godziny w tygodniu. Złożył wniosek o urlop bezpłatny w dniach 3.06, 10.06 i 17.06. Czy decyzję należy wystawić na te pojedyncze dni czy od 3 czerwca do 17 czerwca?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe