Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole podstawowej bibliotekarz wypowiedział umowę z dniem 1 września. Obecnie dyrektor i bibliotekarz realizuje 5/30 godz. biblioteki. Na jakich zasadach dyrektor może się starać o godziny ponadwymiarowe lub zastępcze tj. 12/30.Obecnie w szkole nie ma nauczyciela z kwalifikacjami, bo jest na urlopie macierzyńskim oraz nikt nie zgłosił się do pracy pomimo informacji na stronie KO. Poproszę o poradę i podstawę prawną.
Po zakończeniu zatrudnienia nauczyciela-bibliotekarza dyrektor nie może go zastępować. Zastępstwo dotyczy osoby zatrudnionej, ale nieobecnej w pracy. Nie ma możliwości realizowania doraźnych zastępstw za nauczyciela, który nie jest pracownikiem szkoły.
Z pytania nie wynika, że nauczyciel z kwalifikacjami i przebywający na urlopie macierzyńskim zajmuje stanowisko nauczyciela-bibliotekarza. Jeśli tak, to dyrektor może realizować doraźne zastępstwa za tę nauczycielkę, zgodnie z art. 35 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.).
Ponadto nie ma wyraźnej podstawy prawnej do przydzielenia dyrektorowi godzin ponadwymiarowych na stanowisku nauczyciela-bibliotekarza, ponieważ bibliotekarz nie prowadzi zajęć w oddziale szkolnym i nie realizuje programu nauczania. Zgodnie z art. 35 ust. 1 KN, godziny ponadwymiarowe służą realizacji programu nauczania. Są to godziny ponad wymiar pensum (art. 35 ust. 2 KN). Dyrektor korzystający z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nie może mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych. Wyjątkowo może mieć je przydzielone, gdy jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale, a za zgodą organu prowadzącego szkołę także, gdy jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w więcej niż jednym oddziale (art. 42 ust. 6a KN). Formalnie więc dyrektor nie powinien realizować godzin ponadwymiarowych na stanowisku nauczyciela- bibliotekarza, z powodu sprzeczności z art. 35 ust. 1 i art. 42 ust. 6a KN.
Natomiast z uwagi na trudną sytuację kadrową szkoły w tym zakresie, dyrektor może wystąpić w tej sprawie do organu prowadzącego, który być może jednak je przydzieli jedynie na podstawie art. 35 ust. 2 KN, mimo formalnej nieprawidłowości. Najbardziej prawidłowe byłoby jednak kontynuowanie poszukiwania nowego pracownika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację dotyczącą programów nauczania. Czy zgodnie z nową podstawą programową każdy nauczyciel ma obowiązek napisać własny program nauczania? Czy może wybrać "gotowca"? Co dalej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób uzupełniamy arkusze dla klasy IV? czy w taki sam jak dla klasy VII?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Co powinien zrobić dyrektor przyjmując ucznia do trzeciej klasy gimnazjum w trakcie roku szkolnego? Jak odnieść się do trzyletniego planu nauczania ? Dziękuję za udzieloną odpowiedz.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od września do szkoły zacznie uczęszczać dziecko z padaczką i orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Posiada również orzeczenie do nauczania indywidualnego. Jak mam płacić nauczycielom przedmiotowcom za zajęcia z tym uczniem?Nauczyciele mają kwalifikacje przedmiotowe ale nie posiadają kwalifikacji do pracy z dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością. Do tej pory występowałam o zgodę do kuratora oświaty a nauczyciele dyplomowani za te godziny mieli płacone jak stażyści. Jak powinno to wyglądać?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy weszło już w życie nowe rozporządzenie dotyczące arkuszy ocen, a tym samym - nowe wzory arkuszy do gimnazjum?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe