Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole podstawowej jest oddział przedszkolny. Umowy o pracę z nauczycielami zawierane są przez szkołę (placówka feryjna). Czy urlop wypoczynkowy nauczycieli w oddziale przedszkolnym udzielany jest na zasadach nieferyjnych czy feryjnych?
Oddział przedszkolny bez względu na to, że jest częścią szkoły podstawowej, czyli jednostki feryjnej jest placówką nieferyjną.
Potwierdza to art. 31 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe - Dz. U. z 2024 r. poz. 737) określając, że wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.
Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984 ze zm.) nauczycielom zatrudnionym w jednostkach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wyliczyć urlop nauczycielowi zatrudnionemu w naszej placówce od 14.09.1984 roku który będzie pracował w naszej placówce do 30 czerwca 2020 roku ponieważ odchodzi na emeryturę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel poszedł na roczny urlop dla poratowania zdrowia w lutym 2017 r. (po feriach zimowych). Czy nauczycielowi należy się urlop uzupełniający. Jeżeli tak, to w jakim wymiarze?
- Czy nauczyciel mianowany (szkoła podstawowa) może uzupełniać etat w placówce nieferyjnej (Ognisko Pracy Pozaszkolnej)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w pełnym wymiarze godzin ma obowiązek prowadzenia w ramach czterdziestki dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych zaleconych uczniowi przez poradnię? Czy pedagog szkolny może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w ramach etatu?
- 1 września 2018 roku zostało dokonane przejęcie Publicznej Szkoły Podstawowej…… Szkoły Filialnej w ….. przez Publiczną Szkołę Podstawową w ………... Przejęcie to spowodowało przejście części zakładu pracy w którym pracownicy są obecnie zatrudnieni na nowego pracodawcę w trybie art. 231 K.p. Przejęcie to nie spowodowało zmian w dotychczasowych warunkach pracy i płacy pracowników, w dniu przejścia części zakładu pracy, pracownicy z mocy prawa stali się pracownikami nowego pracodawcy a nowy pracodawca stał się z mocy prawa stroną aktualnych stosunków pracy.
Jednak nauczyciele postanowili się dodatkowo zatrudnić na umowę o pracę w szkole w której dotychczas pracowali. Jak powinien zostać naliczony tym nauczycielom staż pracy?
Przykład:
W przejętej szkole nauczyciel miał zakończone umowy które dokumentowały 10 lat stażu pracy a prócz tego pracuje 5 lat - razem staż pracy wynosi 15 lat.
Jak powinniśmy naliczyć staż w drugiej szkole, która oddała pracowników ale z racji przejęcia nie wystawiła świadectw pracy. Czy tylko z zakończonych umów czy też doliczyć te 5 lat pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe